Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Aktualności

25 tys. nowych miejsc w żłobkach

Dzięki programowi „Maluch plus” powstanie 24,5 tys. miejsc dla najmłodszych, a blisko 56 tys. już istniejących dostanie dofinansowanie.

W 63 proc. gmin w Polsce brak jakichkolwiek instytucji opieki nad najmłodszymi.  W rezultacie miejsc w placówkach wystarcza dla niespełna 10 proc. dzieci w wieku do lat 3.

Od czasu wprowadzenia tzw. ustawy żłobkowej liczba miejsc w żłobkach i tak wzrosła z 36 tys. w 2011 r. do 92 tys. w 2016 r.

W miniony czwartek (15 lutego) w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wręczono promesy dotyczące dofinansowania z programu „Maluch plus” 2018 reprezentantom samorządów z pięciu województw: mazowieckiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i łódzkiego. Spośród wszystkich gmin, w których tworzone są miejsca w tegorocznym programie „Maluch plus”, 79 proc., czyli 356, to gminy małe, z liczbą mieszkańców poniżej 40 tys.

Z programu przeznaczono aż 450 mln zł rocznie na miejsca opieki dla dzieci. To trzy razy więcej niż w latach poprzednich. Jest to pozytywny skutek pakietu nowelizacji, w tym Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, która weszła w życia z początkiem nowego roku. Zgodnie z jej zapisami część środków z Funduszu Pracy (250 mln zł rocznie) przeznaczono na tworzenie żłobków.

To niejedyna zmiana wprowadzona do ustawy. W klubach dziecięcych maluchy mogą przebywać dłużej, a w żłobkach wystarczy jedno pomieszczenie do zabawy i do odpoczynku. Wszystko po to, by przybyło miejsc dla dzieci w wieku do lat 3.

Jeśli chodzi o zapewnianie instytucjonalnej opieki nad najmłodszymi, nasz kraj, na tle innych państw europejskich, nie wypada dobrze. Dla porównania: w Danii już 74 proc. dzieci w wieku do lat trzech objętych jest taką opieką, a w Holandii i Szwecji korzysta z niej co drugie dziecko z tej grupy wiekowej. W Niemczech od 2013 r. wszystkie dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, są uprawnione do odpłatnej edukacji i opieki, a na Malcie od 2014 r. nieodpłatną opiekę zapewniono dzieciom pracujących lub studiujących rodziców.

Polsce, mimo pewnej poprawy, wciąż daleko do tych standardów. Ministerstwo Rodziny szacuje, że w 2016 r. zabrakło 34 tys. miejsc dla dzieci. W opinii NIK faktyczne potrzeby są znacznie większe.

Źródło: Rzeczpospolita