Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Aktualności

Zmiany dotyczące żłobków i klubów dziecięcych

Od 1 stycznia br. obowiązuje szereg zmian wprowadzonych nowelizacją Ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Zapraszamy do krótkiego przeglądu najważniejszych z nich.

Kto może założyć żłobek lub klub dziecięcy?

Od 1 stycznia została poszerzona lista podmiotów, które mogą założyć żłobek lub klub dziecięcy. Do tej pory żłobki i kluby dziecięce mogły być zakładane przez gminy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Od początku nowego roku taką możliwość mają również powiaty, województwa oraz instytucje publiczne (przede wszystkim dla dzieci pracowników zatrudnionych w tych instytucjach).

Wymogi dotyczące pracowników

Zmieniły się też wymogi dotyczące opiekunów. Do pełnienia tej funkcji w żłobku lub klubie konieczne jest obecnie wyższe wykształcenie na dowolnym kierunku, którego program obejmuje zagadnienia związane z opieką nad małym dzieckiem lub jego rozwojem, pod warunkiem odbycia 80-godzinnego szkolenia uzupełniającego. Ponadto wprowadzono obowiązek odbycia co dwa lata szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. W nowelizacji znalazł się także wymóg sprawdzenia, czy kandydat do pracy w żłobku lub klubie nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym lub nie został skazana prawomocnym wyrokiem za inne przestępstwo umyślne. Dyrektor żłobka, osoba kierująca pracą klubu dziecięcego, opiekun, pielęgniarka, położna, wolontariusz czy inna osoba zatrudniona do wykonywania pracy bądź świadczenia usług w żłobku lub klubie muszą do 31 marca 2018 r. przedstawić zaświadczenie o niekaralności wystawione nie wcześniej niż 2 stycznia 2018 r.

Warunki lokalowe

Dotychczas żłobek musiał mieć co najmniej dwa pomieszczenia przeznaczone na pobyt dzieci, z czego jedno pomieszczenie musiało być przystosowane do odpoczynku dzieci. Od 1 stycznia w żłobku (tak jak w klubie dziecięcym) musi być co najmniej jedno pomieszczenie przeznaczone na pobyt dzieci. Miejsce na odpoczynek dzieci może znajdować się w tym pomieszczeniu.

Dopuszczono możliwość prowadzenia żłobka lub klubu w jednym budynku z przedszkolami, także w przypadku, gdy znajdują się w jednej strefie pożarowej, bez względu na kategorię zagrożenia ludzi, do której jest zaliczona dana strefa pożarowa.

Pozostałe zmiany

Nowe przepisy zrównały żłobki i kluby w zakresie długości pracy (zasadniczo do 10 godzin dziennie względem każdego dziecka). W odniesieniu do klubu obowiązuje ograniczenie liczby dzieci (maksymalnie 30), przy czym dzieci te muszą mieć ukończony 1. rok życia. W żłobku lub klubie może zostać utworzona rada rodziców, reprezentująca ogół rodziców dzieci uczęszczających do tej instytucji.

Szczegółowe omówienie ww. zmian już wkrótce pojawi się w Niezbędniku.