Podawanie leków dzieciom w przedszkolach
Rzecznik Praw Dziecka wskazuje na brak przepisów w precyzyjny sposób określających zasady podawania leków dzieciom w przedszkolach. W przypadku przedszkolaków z chorobami przewlekłymi stanowi to duży problem.
Do RPD zwrócili się rodzice przedszkolaka z prośbą o interwencję i pomoc w wyjaśnieniu statusu dziecka z chorobą przewlekłą oraz sposobu zapewnienia takiemu dziecku bezpiecznych warunków pobytu i właściwej opieki w przedszkolu.
Dziecko ma stwierdzoną ciężką alergię pokarmową na orzechy i ryby, a także podejrzenie znacznej alergii na jad owadów. Zgodnie z zaleceniami lekarskimi, z uwagi na ryzyko pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego, dziecko powinno nosić przy sobie odpowiedni lek. Dotychczas rodzice dziecka dostarczali do przedszkola aktualne zaświadczenie od lekarza wraz z ich pisemnym upoważnieniem do podania jednorazowej dawki adrenaliny w momencie pojawienia się u dziecka wstrząsu anafilaktycznego. Wychowawcy zaś, na podstawie delegacji uprawnień rodzica na wychowawcę, zgadzali się na podanie leku w momencie ewentualnego wstrząsu.
W roku szkolnym 2017/2018 sytuacja się zmieniła, gdyż wychowawcy odmówili delegowania uprawnień rodziców do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem w zakresie podania leku. Rodzicie dziecka obawiają się zatem, że w sytuacji zagrożenia życia może się zdarzyć, że żaden z wychowawców nie poda leku ich dziecku. Rzecznik Praw Dziecka uważa, że zasady podawania dzieciom leków w przedszkolach należy uregulować. Dotyczy to zwłaszcza dzieci przewlekle chorych.
Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia opublikowane zostały dotąd jedynie komunikaty: „Stanowisko w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w szkole i przedszkolu" oraz „Uczeń przewlekle chory w szkole". Nie są one źródłem prawa powszechnie obowiązującego (mają tylko charakter pomocniczy). Z uwagi na brak powszechnie obowiązujących regulacji w tym zakresie, sytuacja dzieci z chorobą przewlekłą, które wymagają podawania leków różnymi drogami i technikami jest obecnie uzależniona wyłączenie od wewnętrznych zasad postępowania przyjętych przez przedszkola.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się uregulować kwestię podawania leków czy wykonywania innych czynności dzieciom w szkołach w projekcie ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, niemniej jednak w projekcie tym pominięta została grupa dzieci w wieku przedszkolnym.
Zdaniem Rzecznika dotychczas wypracowane zasady, wynikające z komunikatu Ministerstwa Zdrowia pt.: „Stanowisko w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w szkole i przedszkolu" oraz komunikatu pt.: „Uczeń przewlekle chory w szkole" powinny zostać przeniesione w niezmienionym kształcie na grunt projektu ustawy. Niezbędne bowiem jest zapewnienie w każdej szkole opieki zdrowotnej, realizowanej przez pielęgniarkę. Jej, w pierwszej kolejności przekazywane byłoby zalecenie lekarskie wraz z pisemnym upoważnieniem rodziców do podawania dziecku leków czy wykonywania innych czynności. W sytuacji zaś ewentualnej nieobecności pielęgniarki w szkole obowiązek podania leku bądź wykonania innej czynności ciążyłby na nauczycielu, który odbył w tym zakresie odpowiednie przeszkolenie, a także wyraził zgodę na wykonanie takiego zadania.
W ocenie Rzecznika zasadnym wydaje się rozważenie wprowadzenia opieki zdrowotnej, realizowanej przez pielęgniarkę w przedszkolach, zaś w kwestii zasad podawania leków czy wykonywania innych czynności zastosowanie analogicznych zasad, jakie zaproponowane zostały przez RPD powyżej w odniesieniu do dzieci w wieku szkolnym. Niezagwarantowanie dzieciom w przedszkolach opieki w omawianym powyżej zakresie, może stanowić naruszenie prawa do równego dostępu do edukacji, bowiem pozbawia tę grupę dzieci możliwości uczęszczania do przedszkola ze względu na ich niepełnosprawność.
Rzecznik zwrócił się ministra zdrowia z prośbą o analizę problemu i zajęcie stanowiska w sprawie, a także o uwzględnienie powyższych uwag w trakcie prac legislacyjnych nad Projektem ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (projekt z 19 września 2017 r.).
Źródła: Rzecznik Praw Dziecka, Rzeczpospolita