Uwagi Rzecznika Praw Dziecka do tzw. ustawy przedszkolnej
W wystąpieniu generalnym do MEN Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę na dwa problemy związane z wdrożeniem od 1 września 2017 r. tzw. ustawy przedszkolnej.
Pierwszy to odległość przedszkola od miejsca zamieszkania dziecka. Gminy mają obowiązek wskazywania dzieciom, które nie dostały się do wybranego przez ich rodziców przedszkola, innej placówki, położonej „w miarę możliwości” najbliżej tego przedszkola. Jednak, jak wynika z informacji napływających do Rzecznika, zasada ta nie wszędzie jest przestrzegana. Część gmin wskazuje przedszkola znacznie oddalone od preferowanej placówki.
Drugi problem, zdaniem RPD, stanowi likwidacja sal w budynkach przedszkoli, wykorzystywanych obecnie do organizacji zajęć dodatkowych, gimnastycznych, wydarzeń kulturalnych (teatrzyków, koncertów) oraz uroczystości okolicznościowych z udziałem przedszkolaków i ich rodziców.
Dyrektorzy, podejmujący decyzję o likwidacji sal, tłumaczą ją koniecznością zapewnienia miejsc trzylatkom, które mają być przyjęte do przedszkola w nowym roku szkolnym. W opinii Rzecznika działania zmierzające do zwiększenia liczby miejsc w przedszkolu, nie mogą powodować ograniczenia dostępu dzieci do wysokiej jakości edukacji.
Zasygnalizowane problemy nie należą, według RPD, do grupy przypadków naruszających wprost obowiązujące prawo oświatowe, ale „uderzają w realizację prawa dziecka do wczesnej edukacji – jej dostępności i jakości”.
Źródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka