Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Aktualności

Opłaty za przedszkole dla dziecka sześcioletniego – zmiany od nowego roku

W związku z nowelizacją Ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2017 r. zniesiona została możliwość pobierania przez organ prowadzący opłat za pobyt dziecka w wieku sześciu lat w publicznej placówce wychowania przedszkolnego. Ma to związek z tym, że od 2017 r. sześcioletni uczniowie uczęszczający do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego objęci zostaną subwencją oświatową.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, że dotychczasowe przepisy obowiązywały do 31 grudnia 2016 r. Zgodnie z art. 5 Ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw przepisy ustaw zmienianych w art. 1–3 (a zatem i Ustawy o systemie oświaty, zmienianej w art. 2, w tym w części dotyczącej pobierania opłat przez gminę za korzystanie z wychowania przedszkolnego) stosuje się po raz pierwszy do uchwał budżetowych na rok 2017.

Gminy do 31 grudnia 2016 r. mogły, jak dotychczas, pobierać od rodziców opłaty za pobyt ich dziecka w przedszkolu w godzinach wykraczających poza ustalony w gminie czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki. Natomiast po 1 stycznia 2017 r. (po rozpoczęciu nowego roku budżetowego) rady gminy powinny dokonać zmian w uchwale w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia w prowadzonych przez siebie publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego, w zakresie dotyczącym całkowitego zniesienia opłat za korzystanie przez dziecko sześcioletnie z wychowania przedszkolnego. W praktyce od 1 stycznia 2017 r. rodzice dzieci realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (oraz starszych) w publicznych przedszkolach (oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowej lub innych formach wychowania przedszkolnego) ponoszą jedynie opłaty za korzystanie przez dziecko z wyżywienia.

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej