Niejasne przepisy ws. wynagradzania nauczycieli za prowadzenie konsultacji – stanowisko związkowców
Od poniedziałku (25 maja) nauczyciele są zobowiązani do prowadzenia z częścią uczniów konsultacji stacjonarnych. Jednocześnie dla pozostałych kontynuują nauczanie online. Jednak przepisy dotyczące pracy nauczyciela w takim wymiarze są niejednoznaczne. Nie wiadomo m.in. jaki ma być wymiar tych konsultacji oraz jak mają być wynagradzani nauczyciele za ich prowadzenie. Na ten problem zwraca uwagę Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Związkowcy wyrazili dezaprobatę wobec wpisania do systemu prawa oświatowego pojęcia "konsultacje" nauczyciela z uczniem, które nie zostało jednoznacznie zdefiniowane.
W stanowisku oświatowej „Solidarności” czytamy m.in.: „Epidemia koronawirusa SARS-Cov-2 nie może stanowić usprawiedliwienia dla niestabilności prawa, nadmiernego pośpiechu oraz lekceważenia partnerów społecznych. Prawo pisane na kolanie skutkuje inflacją wyrażeń i pojęć nieostrych. Wskazany sposób procedowania prowadzi do sytuacji, w której przepisy prawa oświatowego interpretowane są w sposób wieloznaczny i dowolny”.
Źródło: portalsamorzadowy.pl