Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Aktualności

Sejmowe komisje za podwyżkami dla nauczycieli

Sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej jednogłośnie poparły w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji Karty nauczyciela, który zakłada m.in. podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli, wprowadzenie świadczenia na start dla nauczycieli stażystów i określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo. Podwyżka miałaby nastąpić od 1 września.

 
Projekt złożyli w ubiegłym tygodniu w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiając projekt, poseł Zbigniew Dolata (PiS) mówił, że to realizacja porozumienia zawartego 7 kwietnia przez stronę rządową z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Pierwotnie podwyżka ta była planowana na styczeń 2020 r., ale wprowadzenie jej zostało przyspieszone, miała też wynieść 5 proc. Zaznaczył też, że łącznie z podwyżką ze stycznia tego roku, oznacza to wzrost wynagrodzeń nauczycieli w tym roku o prawie 15 proc. "To największa jednorazowa podwyżka w historii" – podkreślił. Dodał, że łącznie z waloryzacją płac nauczycieli w 2017 r. i podwyżką w 2018 r. daje to wzrost wynagrodzeń nauczycieli o ponad 21 proc.
 
Komisje odrzuciły poprawkę złożoną przez posłankę Elżbietę Gapińską (PO-KO), postulująca, by średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrosło od 1 września o 30 proc. Posłanka uzasadniała ją tym, że strona rządowa zawarła porozumienie dotyczące wysokości podwyżek dla nauczycieli tylko z jedną z central związkowych, podczas gdy Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych podczas negocjacji z rządem postulowały podwyżkę właśnie o 30 proc.
 
To również realizacja jednej z obietnic, którą MEN w czasie strajku nauczycieli złożyło "Solidarności".  Po nowelizacji wynosić będzie 300 zł. Ustawa zapewni natomiast możliwość podwyższenia  dodatku - organy prowadzące szkoły będące jednostkami samorządu terytorialnego będą mogły podwyższać minimalną wysokość świadczenia w trybie określonym w art. 30 ust. 6 ustawy – Karta Nauczyciela, tj. w drodze regulaminu wynagradzania.
 
Według Krzysztofa Baszczyńskiego, wiceprezesa ZNP, konstrukcja przepisu jest problematyczna, bo z projektu wynika, że dodatek w tej wysokości otrzymają jedynie nauczyciele szkół. Ustawodawca zapomina zatem o dość znacznej grupie nauczycieli przedszkoli, którzy sprawują podobne funkcje.
 
Źródło: prawo.pl