Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Aktualności

Przypomnienie o zmianach w subwencji

Rozporządzenie MEN z 18 grudnia 2018 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2019 (Dz.U. z 2018 r. poz. 2446), podobnie jak analogiczne akty prawne w poprzednich latach, uzależnia wysokość subwencji od liczby uczniów przeliczeniowych – otrzymywanej przez zastosowanie zróżnicowanych wag i wskaźników kategorii uczniów i określonych typów i rodzajów szkół oraz wskaźnika korygującego, uwzględniającego stopnie awansu zawodowego nauczycieli. Następnie liczba uczniów przeliczeniowych jest przemnażana przez finansowy standard podziału subwencji (finansowy standard A). W 2019 r. finansowy standard A wynosi około 5593 zł, a więc jest o około 183 zł wyższy od tego z poprzedniego roku (wzrost o ok. 3,4%). Zwiększona kwota subwencji w ocenie MEN powinna wystarczyć na realizację nowych zadań oświatowych, w tym m.in. na:

1)      sfinansowanie skutków finansowych zmian dotyczących liczby etatów nauczycieli oraz awansu zawodowego (w tym również w zakresie dzieci 6-letnich i starszych w wychowaniu przedszkolnym),

2)      sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli od 1 kwietnia 2018 r.,

3)      sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli w wysokości 5% od 1 stycznia 2019 r.

Na marginesie należy dodać, że zmian w prawie oświatowym, powodujących konieczność reorganizacji pracy jednostek oświatowych, a w rezultacie poniesienie dodatkowych kosztów przez organy prowadzące, jest w ostatnim czasie pod dostatkiem, a kolejne będą miały miejsce w najbliższym czasie. Dlatego też nowe rozporządzenie zostało negatywnie zaopiniowane przez środowiska samorządowe, od dłuższego czasu postulujące o przeznaczenie dodatkowych środków na finansowanie oświaty.