Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Aktualności

Projekt rozporządzenia MEN w sprawie doradztwa zawodowego w konsultacjach

29 maja 2018 r. projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie doradztwa zawodowego został skierowany do konsultacji publicznych, a 28 maja br. do uzgodnień międzyresortowych. Określa on treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego, warunki i sposób realizacji i organizacji doradztwa zawodowego w szkołach i placówkach oraz wymagania w zakresie przygotowania osób realizujących doradztwo zawodowe.

W projekcie rozporządzenia wskazano formy, w jakich doradztwo zawodowe może być realizowane na poszczególnych etapach edukacji. Określono także treści, jakie powinny zostać zrealizowane w trakcie działań z zakresu doradztwa zawodowego prowadzonych przez szkoły.

Wymieniono również zadania doradców zawodowych. Część zadań doradcy zawodowego była dotychczas ujęta w Rozporządzeniu MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Ze względu na to, że zgodnie z założeniem projektowane rozporządzanie określa możliwe formy realizacji doradztwa zawodowego, zadania doradcy zawodowego bezpośrednio związane z realizacją tych form zostały przeniesione do projektowanego rozporządzenia. Natomiast zadania dotyczące realizacji doradztwa zawodowego w ramach zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia oraz zawodu pozostały w Rozporządzaniu w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
 
Doprecyzowano jakie elementy powinien zawierać wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego, który jest elementem procesu wychowawczego szkoły i stanowi część statutu szkoły. Projektowane rozporządzenie przewiduje, że WSDZ określa ogólne cele i działania związane z realizacją doradztwa zawodowego oraz partnerów tych działań.
 
Jednocześnie, w projekcie rozporządzenia przewidziano, że do końca roku szkolnego 2021/2022, w przypadku braku nauczyciela posiadającego kwalifikacje doradcy zawodowego, będzie możliwe powierzenie prowadzenia zajęć z zakresu doradztwa zawodowego innemu nauczycielowi lub osobie niebędącej nauczycielem, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
 
Źródło: www.men.gov.pl