Czy żłobki i przedszkola mogą żądać zaświadczeń o zdrowiu dziecka?
Zdarza się, że przed przyjęciem dziecka bądź jego powrotem po chorobie do przedszkola lub żłobka, dyrektorzy proszą rodziców o okazanie zaświadczenia, że maluch jest zdrowy. Tymczasem lekarze rodzinni przekonują, że taka praktyka nie ma żadnej podstawy prawnej.
Dyrektorzy, próbując uzasadnić jej stosowanie, powołują się na zapisy statutów swoich placówek. Ale te dokumenty mają jedynie charakter wewnętrzy i nie mogą wpływać na zobowiązania podmiotów zewnętrznych, w tym przypadku przychodni POZ. Argumentacja dyrektorów żłobków i przedszkoli wskazuje jednak na potrzebę bezpieczeństwa dziecka, a także całej grupy, nad którą placówka sprawuje opiekę. W tym sensie zaświadczenie o zdrowiu wydaje się elementem niezbędnym.
Choć statut przedszkola czy żłobka nie obowiązuje lekarza POZ, to jednak obowiązuje rodziców, którzy zdecydowali się umownie go przestrzegać. Ustawowym obowiązkiem lekarza jest natomiast udostępnienie dokumentacji medycznej z leczenia dziecka jego rodzicom. Wystarczy, że w historii choroby podczas dokumentowania wizyty kontrolnej zapisze np.: „Wizyta kontrolna po przebyciu infekcji. Po zbadaniu dziecko zdrowe. Brak przeciwwskazań zdrowotnych do pobytu dziecka w żłobku/przedszkolu”.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl