Elementy systemu informacji oświatowej wskazane zostały w art. 2 Ustawy o systemie informacji oświatowej, zgodnie z którym system ten stanowi baza danych SIO oraz system teleinformatyczny. Zauważyć należy, że taka treść przywołanej regulacji została ustalona przez największą od lat nowelizację z 21 kwietnia 2017 r. Zlikwidowała ona m.in. tzw. lokalne bazy danych SIO, których istnienie przywołany art. 2 przewidywał w brzmieniu obowiązującym przed 24 lipca 2017 r., czyli przed wejściem w życie nowelizacji.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu tej nowelizacji, konieczność dokonania zmian była związana z kwestiami technologicznymi funkcjonowania systemu informacji oświatowej i dotyczyła zmiany architektury SIO, usprawnienia komunikacji użytkowników SIO i modyfikacji schematu przekazywania danych. Jak wspomniano, dotychczasowa architektura SIO obejmowała centralną bazę danych SIO oraz lokalne bazy danych. Komunikacja bazy danych SIO i kilkudziesięciu tysięcy lokalnych baz danych stwarzała istotne problemy, uniemożliwiając pracę na wielu stanowiskach w danej szkole lub placówce oświatowej. Dotychczasowa architektura SIO nie była też odporna na awarie lokalnych komputerów, co często powodowało utratę danych przez jednostki. W celu odzyskania informacji musiały one przeprowadzać czasochłonną procedurę, wymagającą złożenia wniosku o odzyskanie danych do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uzasadnienie do nowelizacji wskazuje natomiast, że dostęp do bazy danych SIO przez przeglądarkę internetową umożliwi wykorzystanie wielu stanowisk pracy w danej jednostce, a tym samym znacznie ułatwi i usprawni proces przekazywania danych przez podmioty do tego zobowiązane.
Opracował: Michał Łyszczarz
Więcej informacji na temat zmian w systemie informacji oświatowej, szczególnie przepisów dotyczących poradni psychologiczno-pedagogicznych znajdą Państwo w artykule "System informacji oświatowej – obowiązki poradni"