Sejm przyjął nowelizację ustawy żłobkowej
Sejm przyjął zaproponowany przez rząd pakiet zmian związanych z systemami wsparcia rodzin. Zmiany dotyczą m.in. Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Warunki do powstania nowych miejsc opieki
Nowelizacja ustawy ma stworzyć warunki do powstania nowych żłobków oraz miejsc w już istniejących placówkach. W obecnej sytuacji jest to koniecznością, gdyż odsetek objętych opieką dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodnia do 3 roku życia wynosi zaledwie ok. 11,2%. Ponadto w większości polskich gmin (ok. 70%) brak jakichkolwiek instytucji opieki. Wskutek tych deficytów wielu rodziców nie jest w stanie pogodzić życia rodzinnego z zawodowym.
Mimo, że „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” zakłada zapewnienie do 2030 roku miejsc opieki dla 1/3 dzieci w wieku do lat 3, niezbędne jest utworzenie jeszcze ok. 110 tys. takich miejsc. Chodzi o to, by żłobki były bardziej dostępne przy jednoczesnym zmniejszeniu opłat za pobyt dzieci w placówkach (opłaty te często stanowią dla rodzin barierą nie do pokonania). Na realizację tego celu rząd zamierza przeznaczyć aż 500 mln złotych rocznie (o 350 mln zł. więcej niż obecnie).
Zdaniem ministerstwa, takie wsparcie nie tylko umożliwi rodzicom powrót na rynek pracy, ale również spowoduje wzrost zatrudnienia, dzięki nowym etatom w powstałych placówkach. Uruchomione środki będą przekazywane na powstanie nowych miejsc opieki nad dziećmi, a także pozwolą na obniżenie opłat ponoszonych przez rodziców. Wskutek tego wydatki rodziców zmaleją.
Ułatwienia w zakładaniu żłobków
Nowelizacja zakłada wprowadzenie szeregu ułatwień w zakładaniu i prowadzeniu żłobków, co ma wpłynąć na zwiększenie pewności inwestycyjnej w tym zakresie, przy zachowaniu wysokich standardów opieki nad maluchami. Dzięki zmianom ma wzrosnąć też ich bezpieczeństwo: na opiekunów nałożono bowiem obowiązek szkolenia z pierwszej pomocy (co dwa lata), natomiast kandydaci na opiekunów, dyrektorów żłobka oraz kierujących pracą klubu dziecięcego, a także pielęgniarki poddani zostaną weryfikacji – czy nie figurują w bazie danych Rejestru publicznego sprawców przestępstw na tle seksualnym.
Nowe uprawnienia rodziców
W wyniku nowelizacji rodzice zyskują prawo do udziału w podejmowaniu decyzji związanych z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego. Mogą również kontrolować warunki pobytu maluchów w tych placówkach. W praktyce – z nowych uprawnień skorzysta, pełniąca rolę konsultacyjną, rada rodziców. Nowe przepisy umożliwiają każdej takiej radzie wizytowanie pomieszczeń żłobka czy wgląd do dokumentów dotyczących wyżywienia dzieci.
Jakości wyżywienia poświęcono w nowelizacji sporo uwagi. Zawarto w niej regulacje odsyłające do norm żywienia, opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia. To zupełnie nowy standard, bo dotąd ustawa mówiła jedynie o obowiązku zapewnienia w żłobkach wyżywienia i możliwości higienicznego spożywania posiłków.
Ustawa ma wejść w życie 1 sierpnia br. Teraz zajmie się nią senat. Szczegółowe omówienie nowelizacji przedstawimy Państwu już wkrótce.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej