Czy hejt jest rozrywką? Wyniki badania
Zgodnie z najnowszym raportem międzynarodowej organizacji Global Dignity prawie połowa nastolatków spotyka się w Internecie ze zjawiskiem hejtu, a co piąty badany jest jego prowodyrem.
Z roku na rok zjawisko hejtu w Internecie staje się coraz bardziej powszechne i tylko pozornie jest on domeną dorosłych. Ofiarami, ale i prowodyrami są często dzieci. Całkowita eliminacja zjawiska wydaje się być niemożliwa. Dlatego w dobie rozwoju hejtu kluczowe jest to, aby zarówno rodzice, jak i nauczyciele umieli rozmawiać z dziećmi o godności i wzajemnym szacunku.
Podczas ostatniej konferencji prasowej w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka rozmawiano o skali zjawiska jakim jest hejt, roli organizacji pozarządowych skupionych na edukacji społeczeństwa oraz Internecie, jako nowym narzędziu w rękach dzieci.
Podczas spotkania zaprezentowano wyniki najnowszego raportu Wilki i owce w Internecie przygotowanego przez organizację Global Dignity. Na jego podstawie zespól psychologów stworzył materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli, w których pisano metody rozpoznawania zachowań świadczących o tym, że dziecko jest ofiarą lub inspiratorem hejtu. Kluczowym celem dokumentów jest prezentacja sposobów radzenia sobie ze zjawiskiem – co, jak i kiedy należy mówić, aby hejt nie działał destrukcyjnie.
Więcej informacji możecie Państwo znaleźć na stronie Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Raport z badania dostępny jest tutaj.
Źródło: www.brpd.gov.pl