Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Aktualności

Niepełnosprawność w polskim prawie

 

Prawa osób niepełnosprawnych zostały zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z jej art. 68 władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. Nie jest to jednak jedyny przepis Konstytucji, który gwarantuje prawa osobom niepełnosprawnym. W art. 32 zagwarantowana bowiem została zasada równości – zgodnie z tą regulacją nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny – w tym również z uwagi na niepełnosprawność. Zgodnie z kolei z art. 69 Konstytucji RP osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczaniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej. Ustawą, do której odwołuje się ta regulacja, jest Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

Oprócz samej Konstytucji istnieją oczywiście inne akty gwarantujące prawa osób niepełnosprawnych. W dniu 1 sierpnia 1997 r. Sejm uchwalił Kartę Osób Niepełnosprawnych, zawierającą katalog dziesięciu praw, które zdaniem Sejmu powinny zostać respektowane w pierwszej kolejności

Opracował: Michał Łyszczarz

Jakie prawa przysługują osobom niepełnosprawnym? Co zawiera orzeczenie o niepełnosprawności? Na te i inne pytanie znajdą Państwo odpowiedź w artykule "Niepełnosprawność w polskim prawie".