Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Aktualności

Komentarz RPD w sprawie projektu zmian w Ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Rzecznik Praw Dziecka przedstawił uwagi do art. 11 Projektu Ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin, wprowadzającego znaczące zmiany w Ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

RPD krytycznie odnosi się m.in. do pomysłu  rozszerzenia zakresu działalności klubów dziecięcych przy jednoczesnym zmniejszeniu wymagań wobec tych placówek. W niektórych uprawnieniach zostaną one zrównane z żłobkami. Tak jak żłobki, będą mogły przyjmować dzieci już od 20 tygodnia życia (teraz mogą to być dzieci minimum jednoroczne). Zyskają też możliwość sprawowania opieki w wymiarze do 10 godzin dziennie (obecnie czas ten wynosi do 5 godzin dziennie).

Do założenia klubu dziecięcego nie trzeba będzie opinii służb sanitarnych, co wiąże się z ryzykiem obniżenia standardów opieki nad najmłodszymi.

Rzecznika Praw Dziecka niepokoi również propozycja zwiększenia liczby dzieci przypadających na jednego opiekuna. Obecnie opiekun, zarówno w żłobku, jak i w klubie dziecięcym, może zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci, a jeśli w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne lub przed pierwszym rokiem życia – najwyżej pięciorgiem maluchów. Zgodnie z założeniami projektu, jeden opiekun będzie mógł się zajmować aż dziesięciorgiem dzieci, jeżeli wszystkie z nich ukończyły drugi rok życia i w grupie nie znajduje się dziecko niepełnosprawne lub wymagające szczególnej opieki.

RPD krytykuje też zapis, dopuszczający możliwość dysponowania przez żłobki i kluby zaledwie jednym pomieszczeniem dla podpiecznych (przy czym musi być w nim wydzielona przestrzeń, przeznaczona do odpoczynku dzieci). Aktualne przepisy mówią o dwóch pomieszczeniach w przypadku żłobków, zapewniających dzieciom opiekę do 10 godzin dziennie. Rzecznik wskazuje, że z praktycznego punktu widzenia trudno sobie wyobrazić, aby w jednej sali część dzieci spała, podczas gdy inne będą się w tym czasie bawić.

RPD dostrzega jednak także dobre strony projektu jak m.in. obowiązek zapewnienia dzieciom wyżywienia zgodnego z normami opracowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia, konieczność weryfikacji opiekunów w bazie danych publicznego Rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym, czy wprowadzenie możliwości powołania w żłobku rady rodziców.

Źródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka