Od 1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot edukacja zdrowotna, który zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Jakie są zasady rezygnacji z tych lekcji? Jakie konsekwencję będzie miało niezgłoszenie rezygnacji z zajęć edukacji zdrowotnej w wyznaczonym terminie?
Zgodnie z treścią § 2 Rozporządzenia ME z dnia 20 maja 2024 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2025 r. zostały wymienione m.in. takie zajęcia, jak:
- obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia ogólnego,
- obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia zawodowego,
- zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego,
- zajęcia religii lub etyki, realizowane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 12 ust. 2 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
- nauka języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego oraz nauka własnej historii i kultury,
- zajęcia sportowe w oddziałach i szkołach sportowych oraz oddziałach i szkołach mistrzostwa sportowego,
- zajęcia edukacji zdrowotnej realizowane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 4 ust. 3 Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
Na podstawie przywołanego w ostatnim z tych punktów art. 4 ust. 3 Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zostało wydane Rozporządzenie ME z dnia 7 kwietnia 2025 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które dotyczy zasad nauczania edukacji zdrowotnej. Uzasadnienie do tego aktu wskazuje na konieczność wydania nowego rozporządzenia ze względu na rezygnację od roku szkolnego 2025/2026 z realizowania przez uczniów szkół zajęć wychowanie do życia w rodzinie w wyniku wprowadzenia nowego nieobowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna.
Dla kogo zajęcia z edukacji zdrowotnej
Wprowadzenie nowego przedmiotu edukacja zdrowotna przewidują nowelizacje rozporządzeń Ministra Edukacji zmieniające:
1) Rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół,
2) Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej,
3) Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia.
Zajęcia z przedmiotu edukacja zdrowotna będą prowadzone w: