Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 5 MAJA 2025

Chcąc ustalić, w jaki sposób dokonać zmiany zakresu działania jednostki oświatowej, trzeba w pierwszej kolejności odwołać się do zasad udzielania zezwolenia na założenie publicznego przedszkola niesamorządowego.

Założenie niesamorządowego przedszkola publicznego następuje w wyniku procedury opisanej szczegółowo w Rozporządzeniu MEN z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie przez osobę prawną lub osobę fizyczną szkoły lub placówki publicznej. Przedszkole takie może być założone przez niesamorządowe osoby prawne, jak fundacje czy stowarzyszenia, a także przez osoby fizyczne. Jako przedszkole publiczne niesamorządowe otrzymuje ono dotację przewidzianą w art. 16 Ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z którym prowadzone przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne publiczne przedszkola niebędące przedszkolami specjalnymi otrzymują na każdego ucznia z budżetu gminy dotację w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji dla przedszkoli, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż przewidziana kwota potrzeb oświatowych na takiego ucznia niepełnosprawnego przedszkola dla gminy. Natomiast prowadzone przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne publiczne przedszkola specjalne, jak wskazuje art. 3 tej regulacji, otrzymują na każdego ucznia z budżetu gminy dotację w wysokości równej przewidzianej kwocie potrzeb oświatowych na takiego ucznia niepełnosprawnego przedszkola dla gminy.

Z punktu widzenia osoby prowadzącej publiczne przedszkole zmiana zakresu działania jednostki oświatowej z przedszkola ogólnodostępnego na przedszkole specjalne może być korzystna pod względem finansowym. Jest to jednak zmiana istotna i nie można jej przeprowadzić wyłącznie w drodze korekty statutu przedszkola. Niezbędna jest tu także zmiana zezwolenia na założenie takiego przedszkola.

Udzielanie zezwolenia

Stosownie do art. 88 ust. 4 pkt 1 Prawa oświatowego założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną wymaga zezwolenia właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego, której zadaniem jest prowadzenie szkół lub placówek publicznych odpowiednio danego typu lub rodzaju, wydanego po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Regulację tę należy interpretować z uwzględnieniem art. 4 pkt 1 Prawa oświatowego, który mówi, że ilekroć w przepisach tej ustawy jest mowa o szkole bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć również przedszkole. Dodatkowo należy odwołać się do art. 29 ust. 1 pkt 3 Prawa oświatowego, według którego zadania i kompetencje organu prowadzącego wymienione w art. 88 ust 4 tej ustawy wykonuje w gminie wójt (burmistrz, prezydent miasta). To właśnie do tego organu należy wydanie zezwolenia na założenie publicznego przedszkola niesamorządowego.

Szczegółowe zasady uzyskiwania zezwolenia opisuje Rozporządzenie MEN z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie przez osobę prawną lub osobę fizyczną szkoły lub placówki publicznej