Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 25 KWIETNIA 2025

Do stażu pracy nauczyciela można wliczać okres jego pracy w gospodarstwie rolnym. Aby czas ten został uwzględniony w ramach dodatku za wysługę lat, nauczyciel powinien przedstawić w szkole dokument wydany przez urząd gminy. W jaki sposób uzyskuje się zaświadczenie o pracy w gospodarstwie rolnym i jaka jest rola dyrektora szkoły w tym procesie?

Staż pracy nauczyciela

Zgodnie z § 7 ust. 1 Rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Jak dowiadujemy się z ust. 2 Rozporządzenia, nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.

Z kolei zgodnie z ust. 3 nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się okresy zatrudnienia, o których mowa w ust. 1. Zatem przypadku gdy nauczyciel jest zatrudniony w kilku miejscach i łączny jego wymiar zatrudnienia w obu stosunkach pracy przekracza etat wówczas nauczyciel jedynie w podstawowym miejscu zatrudnienia powinien otrzymać dodatek za wysługę lat wyliczony na podstawie wszystkich dotychczasowych okresów zatrudnienia. Jeżeli łącznie jego wymiar etatu jest niższy niż pełny, to otrzymuje dodatek w każdym miejscu, w którym pracuje.

Pracowniczy staż pracy ma istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia nauczyciela, ponieważ zgodnie z art. 33 ust. 1 Karty nauczyciela dodatek za wysługę lat może osiągnąć 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Podobna regulacja dotyczy pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w jednostkach oświatowych prowadzonych przez samorząd, bowiem zgodnie z art. 38 ust. 1 Ustawy o pracownikach samorządowych dodatek za wieloletnią pracę wynosi maksymalnie 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Do pracowniczego stażu pracy, od którego zależy wysokość wspomnianych dodatków, doliczamy również staż pracy w gospodarstwie rolnym, na zasadach określonych w Ustawie o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Zgodnie z art. 1 ust. 1 tego aktu, ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
  • przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,