Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 25 KWIETNIA 2025

Trwają prace legislacyjne nad nowelizacją Karty nauczyciela. Proponowane zmiany mają zapewnić nauczycielom korzystniejsze rozwiązania w zakresie warunków zatrudnienia. Projekt nowelizacji ma szeroki zakres i obejmuje m.in. sposób wynagradzania, czas pracy czy ochronę stosunku pracy nauczycieli. Przewidywany termin wejścia w życie w przypadku większości nowych rozwiązań to 1 września 2025 r.

Zmiany w zakresie oceniania nauczycieli

W związku z planowaną zmianą zatrudniania nauczycieli początkujących w publicznych jednostkach oświaty (stosunek pracy z takimi nauczycielami ma być nawiązywany na podstawie umowy o pracę na czas określony – na jeden rok szkolny), omawiana nowelizacja przewiduje również dokonanie odpowiednich zmian w zakresie oceniania nauczycieli. Ocena pracy – zgodnie z nowym brzmieniem art. 6a ust. 1da Karty nauczyciela – będzie dokonywana po upływie co najmniej 8 miesięcy przygotowania do zawodu nauczyciela, jednak nie później niż w 11. miesiącu tego przygotowania. W przypadku zmiany miejsca zatrudnienia przez nauczyciela w ciągu pierwszych 8 miesięcy przygotowania ocena będzie dokonywana po upływie 3 miesięcy pracy w nowym przedszkolu, jednak nie wcześniej niż po 8 miesiącach, i nie później niż w 12. miesiącu przygotowania do zawodu nauczyciela. Przed dokonaniem oceny pracy nauczyciel będzie zobowiązany przeprowadzić co najmniej jedną godzinę zajęć w obecności:

  • dyrektora przedszkola,
  • mentora,
  • doradcy metodycznego, nauczyciela konsultanta, przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny lub nauczyciela dyplomowanego uczącego tego samego przedmiotu bądź prowadzącego ten sam rodzaj zajęć, zatrudnionego w tym samym lub innym przedszkolu.

Powyższe zmiany wejdą w życie 1 września 2025 r.

W art. 7–10 projektu nowelizacji przewiduje się przepisy przejściowe. W przypadku nauczycieli, którzy rozpoczęli przygotowanie do zawodu nauczyciela przed 1 września 2025 r., stosowane będą dotychczasowe przepisy art. 6a ust. 1da i 1db KN. W odniesieniu do sytuacji, o której mowa w art. 6a ust. 1db KN w dotychczasowym brzmieniu, proponuje się, aby ocena pracy była dokonywana w terminie nie dłuższym niż 30 dni roboczych od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Ważne! Dyrektor przedszkola będzie dokonywał oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Nauczyciel rozpoczynający przygotowanie przed 1 września 2025 r. kontynuować je będzie na podstawie dotychczasowych przepisów.

Wzmocnienie roli mentora

W obecnym stanie prawnym do zadań mentora należą w szczególności umożliwienie nauczycielowi obserwacji prowadzonych przez niego zajęć oraz ich omawianie. W praktyce jednak zwraca się uwagę na fakt, że brak określonego minimalnego wymiaru tych działań skutkuje niewystarczającym wsparciem udzielanym nauczycielom początkującym. W związku z tym proponuje się doprecyzowanie obowiązków mentora, określonych w art. 9ca ust. 12 pkt 4 i 5 KN. Zgodnie z proponowaną zmianą do zadań mentora należeć będą w szczególności:

  • umożliwienie nauczycielowi obserwacji prowadzonych przez siebie zajęć oraz ich omawianie w wymiarze:
    • co najmniej jednej godziny w miesiącu w pierwszym roku przygotowania do zawodu nauczyciela,
    • co najmniej czterech godzin w każdym kolejnym roku przygotowania do zawodu nauczyciela;
  • obserwacja zajęć prowadzonych przez nauczyciela, w tym zajęć, o których mowa w art. 9fa ust. 1 i 5 KN, oraz ich omawianie w wymiarze:
    • co najmniej jednej godziny w miesiącu w pierwszym roku przygotowania do zawodu nauczyciela,
    • co najmniej czterech godzin w każdym kolejnym roku przygotowania do zawodu nauczyciela.

Ważne! Mentor będzie wchodził w skład komisji, o której mowa w art. 9fa ust. 5 KN. W obecności tej komisji, w ostatnim roku przygotowania do zawodu nauczyciela, nauczyciel, który uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy, będzie zobowiązany przeprowadzić zajęcia w wymiarze jednej godziny.