Dzieci w wieku przedszkolnym są niezwykle ciekawe świata dorosłych oraz praw, które nim rządzą. Dziś będą mogły zapoznać się z wydarzeniem, które wieki temu mogło zmienić bieg historii naszego kraju. Majowe święta przypominają nam o tym, jak ważne jest poczucie tożsamości i wolności.
Każdy z nas posiada ojczyznę, którą można metaforycznie nazwać domem. Kształtowanie tej świadomości u dzieci jest bardzo ważne, wiąże się m.in. z przekazywaniem wartości i tradycji. Wychowankowie będą mogli sami uczestniczyć w takim wydarzeniu dzięki zaaranżowanemu przez dorosłych miniprzedstawieniu, które pomoże im w zrozumieniu przeszłości.
Cele główne wydarzenia:
- poznanie znaczenia Konstytucji 3 maja,
- kształtowanie świadomości narodowej i postaw patriotycznych,
- poznanie symboli narodowych,
- obcowanie ze sztuką,
- pielęgnowanie wartości.
Zadania:
- udział w przedstawieniu o tematyce patriotycznej,
- rozpoznawanie symboli narodowych,
- prowadzenie pogadanek o charakterze filozoficznym,
- słuchanie hymnu,
- podziwianie dzieła sztuki,
- wykonanie godła – biały orzeł na czerwonym tle.
Pomoce i materiały:
- projektor multimedialny, reprodukcja obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku, kostiumy dla nauczycieli: król, konstytucja, szlachta, narratorzy, zdjęcia z międzynarodowych imprez sportowych, hymn narodowy, flaga i godło, biała farba, pisaki, karty pracy.
Dlaczego świętujemy?
Dzieci zostają zaproszone do sali, w której za pomocą projektora multimedialnego wyświetlony zostanie na ścianie obraz Jana Matejki pt. Konstytucja 3 maja 1791 roku. Ich zadaniem będzie dokładne przyjrzenie się dziełu. Siadają wygodnie na wyznaczonych miejscach, a następnie zostają wprowadzone do świata, którego tło stanowić będzie obraz artysty. Wychowawcy, inni nauczyciele i pracownicy obsługi objaśniają dzieciom krótko, co przedstawia obraz.
Scenka z obrazem Matejki w tle
(Elegancko ubrani narratorzy rozmawiają)
Narrator 1: Oto Zamek Królewski w oddali. Ile się tu dzieje! To pochód. Pochód posłów.
Narrator 2: