Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 13 MARCA 2025

Nauczyciele specjaliści zatrudnieni w przedszkolach, tacy jak pedagodzy, psycholodzy, logopedzi czy terapeuci pedagogiczni, odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu dzieciom wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Ich działania muszą być odpowiednio udokumentowane, co jest nie tylko wymogiem formalnym, ale także narzędziem planowania i monitorowania efektywnej pomocy dla dzieci. Poniżej znalazł się przegląd dokumentacji, do prowadzenia której zobowiązani są ci nauczyciele na podstawie przepisów prawnych.

Dziennik zajęć nauczyciela specjalisty

Pierwszym rodzajem dokumentacji, do której prowadzenia zobowiązują nauczycieli specjalistów przepisy prawa, są dzienniki nauczycieli specjalistów. Konieczność ich prowadzenia wynika z § 18 Rozporządzenia MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Wskazuje on, że pedagog, psycholog, logopeda, doradca zawodowy, terapeuta pedagogiczny lub inny specjalista zatrudniony w przedszkolu prowadzą dziennik, do którego wpisują tygodniowy rozkład swoich zajęć, zajęcia i czynności przeprowadzone w poszczególnych dniach, w tym informacje o kontaktach z osobami i instytucjami, z którymi współdziałają przy wykonywaniu swoich zadań, oraz imiona i nazwiska dzieci, uczniów, słuchaczy lub wychowanków, objętych różnymi formami pomocy, w szczególności pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Rolą dziennika jest przede wszystkim:

  • umożliwienie śledzenia postępów dzieci oraz dokonywanie oceny skuteczności stosowanych form wsparcia,
  • zapewnienie spójności i ciągłości działań podejmowanych przez różnych specjalistów oraz umożliwienie lepszej współpracy między nimi.

Dziennik może być prowadzony w formie papierowej lub elektronicznej, jednakże powinien spełniać określone kryteria:

  • powinien zawierać wszystkie wymagane informacje zgodnie z przepisami,
  • powinien być prowadzony w sposób przejrzysty i zrozumiały dla osób uprawnionych do wglądu,
  • musi chronić dane osobowe dzieci, uczniów i innych osób zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych.

W związku z powyższym prowadzenie dziennika przez specjalistów zatrudnionych w przedszkolach jest niezbędnym elementem systemu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, ponieważ zapewnia ono transparentność, skuteczność oraz koordynację działań na rzecz dzieci.

Dziennik zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Kolejnym rodzajem dokumentacji, do której prowadzenia zobowiązują przepisy § 11 ww. Rozporządzenia, jest dziennik zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Do dziennika tego należy wpisywać w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona dzieci oraz oddział, do którego uczęszczają, adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów, jeżeli je posiadają, indywidualny program pracy z dzieckiem, a w przypadku zajęć grupowych – program pracy grupy, tygodniowy rozkład zajęć, daty i czas trwania oraz tematy przeprowadzonych zajęć, ocenę postępów i wnioski dotyczące dalszej pracy z dzieckiem. W dzienniku należy również odnotowywać obecność dzieci, a przeprowadzenie zajęć nauczyciel powinien potwierdzić podpisem. Dziennik ten może być prowadzony w formie elektronicznej.

Dokumentowanie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

W przypadku przedszkoli organizujących zespołowe lub indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze pojawi się dodatkowo konieczność prowadzenia odpowiednio dziennika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla każdego zespołu albo dziennika indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla każdego uczestnika zajęć, w których dokumentuje się przebieg zajęć w danym roku szkolnym.

Stosownie do § 12 Rozporządzenia do dziennika indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla każdego uczestnika zajęć wpisuje się nazwisko i imiona uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, datę i miejsce urodzenia oraz adres jego zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców oraz adresy ich zamieszkania, jeżeli są różne od adresu zamieszkania uczestnika zajęć, adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów, jeżeli je posiadają, oraz odnotowuje się obecność uczestnika zajęć, indywidualny program zajęć, a także opis przebiegu zajęć z uczestnikiem tych zajęć. Z kolei w przypadku dziennika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla każdego zespołu wpisuje się w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, daty i miejsca urodzenia oraz adresy ich zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców oraz adresy ich zamieszkania, jeżeli są różne od adresu zamieszkania uczestnika zajęć, adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów, jeżeli je posiadają, oraz odnotowuje się obecność uczestników zajęć, indywidualny program zajęć, a także opis przebiegu zajęć z każdym uczestnikiem zajęć. Dzienniki zajęć rewalidacyjno-wychowawczych mogą być prowadzone w formie elektronicznej.

Warto też przypomnieć, że obowiązek przygotowania dodatkowej dokumentacji w związku z prowadzeniem zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wynika z