STAN PRANWY NA 10 MARCA 2025
Wbrew temu, co sugeruje specyfika funkcjonowania takich jednostek oświatowych jak przedszkola publiczne i niepubliczne, w placówkach tych również mogą pojawiać się – charakterystyczne dla nich – „dni dyrektorskie”, na które przypaść mogą nauczycielskie godziny ponadwymiarowe. Czy w takich sytuacjach – dość wyjątkowych – należy wypłacać nauczycielom wynagrodzenie?
Tytuł tego artykułu może w istocie wydawać się nieco kontrowersyjny, w przedszkolach publicznych nie ma bowiem klasycznie rozumianych dni dyrektorskich, funkcjonujących na takiej zasadzie, jak ma to miejsce w publicznych szkołach, a mimo to dyrektor ma bezpośredni wpływ na ustalenie dni wolnych, również takich, które nie zostały zaplanowane na początku roku szkolnego. W przedszkolach niepublicznych z kolei „dni dyrektorskie”, rozumiane jako dni wolne od zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, mogą być wprowadzane przez dyrektora o tyle, o ile statut danej placówki pozwala na takie rozwiązanie. Jeżeli zasadą przyjętą w przedszkolu niepublicznym będzie dodatkowo możliwość przyznania nauczycielowi godzin ponadwymiarowych, to także tutaj powstanie problem, czy należy wypłacić wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, które nie zostały zrealizowane z powodu ustalenia dodatkowego dnia wolnego w pracy przedszkola.
Rozumienie pojęcia „dni dyrektorskie”
Wyjaśnić trzeba przede wszystkim, co rozumiemy pod pojęciem tradycyjnych dni dyrektorskich i dlaczego dni te nie występują w przedszkolach publicznych i niepublicznych. Możliwość ich ustalenia wynika z Rozporządzenia MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, które nie ma zastosowania do przedszkoli, co wynika bezpośrednio z treści § 1 tego aktu, który wskazuje jedynie publiczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, publiczne placówki, w których funkcjonują szkoły, i publiczne centra kształcenia zawodowego, z wyjątkiem publicznych szkół artystycznych i szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Przepis ten nie wymienia przedszkoli, można wszak zadać sobie pytanie: dlaczego nie stosuje się w tym wypadku zasady, w świetle której zawsze, gdy w danej regulacji jest mowa o szkole, to rozumie się przez to także przedszkole? Wynika to z kilku przyczyn.
Zasada taka faktycznie istnieje, ale wyłącznie w obrębie aktu, jakim jest Prawo oświatowe, i nie dotyczy regulacji „podustawowych”, takich jak niniejsze rozporządzenie. Mowa tu oczywiście o art. 4 pkt 1 Prawa oświatowego, stosownie do którego ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o szkole – należy przez to rozumieć także przedszkole. Przez „dalsze przepisy” należy rozumieć właśnie wyłącznie regulacje samego Prawa oświatowego. Przeciwko możliwości stosowania do przedszkoli dni dyrektorskich, o których mowa w Rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego