Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 11 LUTEGO 2025

Od 19 marca 2025 r. rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Nowe uprawnienie rodzicielskie będzie przysługiwało w wymiarze do 15 albo 8 tygodni.

Każdego roku w Polsce roadzi się ok. 20 tys. wcześniaków oraz dzieci, które ze względu na stan zdrowia – chociaż urodziły się w terminie – muszą pozostać dłużej w szpitalu. Do tej pory rodzicom, którzy długie tygodnie spędzali w szpitalu, przysługiwały uprawnienia dotyczące urlopów macierzyńskich i rodzicielskich na takich samych zasadach jak pozostałym. Za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy od 19 marca 2025 r. sytuacja ta ulegnie zmianie.

Urlop uzupełniający

Zgodnie z nowym przepisem (art. 1802Kodeksu pracy) pracownica albo pracownik-ojciec wychowujący dziecko będą uprawnieni – bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego – do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka:

  • przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, do upływu 15. tygodnia po porodzie – maksymalnie 15 tygodni,
  • po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni,
  • po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu – pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie wyniesie co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z nich będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni.