STAN PRAWNY NA 17 GRUDNIA 2024
Jak co roku, również w 2025 r. jednostki oświaty powinny być przygotowane na pewne zmiany w prawie. Chociaż od pewnego czasu w mediach pojawia się wiele nowych pomysłów, chociażby dotyczących organizacji nauczania religii, to w wielu przypadkach są to pomysły na dość wczesnym etapie prac. Poniżej przedstawiono istotne z punktu widzenia przedszkoli zmiany w prawie, które zostały już opublikowane bądź są na zaawansowanym etapie prac legislacyjnych, w związku z czym możemy oczekiwać ich wejścia w życie w kolejnym roku kalendarzowym.
Zmiany przyjęte
Rodzaj zmiany | Opis zmiany |
Oznaczenie treści wykraczających poza podstawę programową | Zgodnie z nowym przepis art. 22a ust. 4a Ustawy o systemie oświaty ewentualne treści zawarte w programie wychowania przedszkolnego i programach nauczania do danych zajęć edukacyjnych (dopuszczonych do użytku w przedszkolu lub szkole), które wykraczają poza zakres treści nauczania ustalony w podstawie programowej, będzie trzeba oznaczyć w sposób czytelny w tym programie. Zmiana miałaby wejść w życie 1 września 2025 r. Podstawa prawna: art. 1 pkt 5 Ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw |
Wyrażenie zgody na eksperyment pedagogiczny | Zmianie ulegnie art. 45 Prawa oświatowego, który obecnie przewiduje, że zgodę na prowadzenie eksperymentu pedagogicznego wydaje minister na wniosek dyrektora szkoły (przedszkola), złożony za pośrednictwem kuratora oświaty, który dołącza swoją opinię. Po zmianie przepis ten będzie zakładał, że prowadzenie eksperymentu pedagogicznego:
Podstawa prawna: art. 4 pkt 7 Ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw |
Wprowadzenie systemu e-doręczeń w jednostkach oświaty
| Maksymalnie do 1 stycznia 2025 r. publiczne jednostki oświatowe są zobowiązane do uzyskania adresu do doręczeń elektronicznych, w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych. W związku z wdrożeniem systemu e-doręczeń warto przypomnieć o kilku podstawowych kwestiach w tym zakresie:
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1045), |