Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Ekspresja twórcza to coś więcej niż techniczne umiejętności, szczególne uzdolnienia czy sposób na konstruktywne spędzanie czasu. Arteterapia może być świetnym treningiem wyrażania emocji i myśli poprzez sztukę, dzięki czemu staje się ona jedną z metod budowania osobistego dobrostanu ucznia. Bazuje bowiem na odkrywaniu i rozwijaniu jego mocnych stron.

Arteterapia jako metoda pracy wykorzystuje różne formy twórcze w procesie budowania dobrostanu – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Warto wskazać na jej leczącą funkcję. Historia tej idei sięga czasów II wojny światowej i dużego zapotrzebowania na rehabilitację weteranów wojennych. Zaangażowanie artystów w proces terapii w szpitalach psychiatrycznych opierało się bowiem na przekonaniu o sile ekspresji dzieł sztuki oraz mocy odziaływania wyobraźni w procesie dochodzenia do zdrowia.

Na gruncie polskim metoda ta zyskała zainteresowanie w latach 80. XX w. Poszerzono zakres jej rozumienia, gdyż arteterapia skupia się nie tylko na działaniach plastycznych – odnosi się ona także do muzyki, literatury, teatru, tańca, filmu itd. Każda z tych dyscyplin otwiera kolejne drzwi do wyrażania siebie, dowodząc, że arteterapia stanowi w zasadzie niewyczerpywalne źródło kreacji.

Budowanie dobrostanu i inwestycja w zmianę

Terapia przez sztukę – zdaniem Ewy Baum, autorki książki o terapii zajęciowej – jest w swoim podstawowym znaczeniu metodą leczenia, która czerpie z różnych koncepcji: od psychoanalizy, poprzez teorię postaci, do psychologii twórczości. Zastosowanie arteterapii w pracy psychoedukacyjnej (np. z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami) wydaje się więc nieocenione, ponieważ buduje tak ważne poczucie bezpieczeństwa. Sztuka pomaga też w nazywaniu potrzeb i problemów, co znacząco wpływa na obniżenie napięcia. Ponadto twórcze spędzanie wolnego czasu daje chwilę wytchnienia od przeżywanych trudności, pozwala też się wyciszyć.

Ważne!
Terapia przez sztukę może być formą pracy psychologicznej, ponieważ służy zwiększaniu wglądu we własne doświadczenia, emocje i myśli, a tym samym prowadzi do lepszego zrozumienia siebie.