Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 4 GRUDNIA 2024

Plan urlopów to dokument, zgodnie z którym udzielane są urlopy wypoczynkowe wszystkim pracownikom. Kwestię tę regulują szczegółowo przepisy Kodeksu pracy oraz Karty nauczyciela w przypadku pracowników pedagogicznych placówek nieferyjnych. O czym powinien pamiętać dyrektor, sporządzając plan urlopów na następny rok?

Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w placówce. Wiąże się z tym szereg problematycznych kwestii, np. termin ustalania planu urlopów, wpływ związków zawodowych na ten proces, wprowadzanie zmian w planie zajęć czy też sytuacja, kiedy mimo ustaleń pracodawca może nie udzielić urlopu lub udzielić go w innym terminie.

Urlop pracownika pedagogicznego w placówce nieferyjnej

Pracownicy pedagogiczni w zakresie urlopu wypoczynkowego podlegają przepisom Karty nauczyciela oraz Kodeksu pracy. Karta nauczyciela reguluje wymiar urlopu oraz kwestię ekwiwalentu urlopowego.

Ważne!
Zgodnie z art. 64 ust. 3 KN nauczycielom zatrudnionym w placówkach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

Zgodnie z art. 66 ust. 2 KN w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 2a i 3.

Czy tworzenie planu urlopów jest obowiązkowe?

Jeżeli w placówce oświatowej funkcjonują związki zawodowe, to należy bezwzględnie tworzyć plan urlopów. Rezygnacja z jego ustalania wymaga uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej.

W przypadku gdyby w placówce oświatowej działała więcej niż jedna organizacja związkowa, to organizacje te powinny przedstawić pracodawcy w ciągu 30 dni wspólnie uzgodnione stanowisko w sprawie ustalania planu urlopów (zgodnie z art. 30 ust. 6 Ustawy o związkach zawodowych). Po upływie tego terminu decyzje w sprawie pracodawca podejmuje samodzielnie po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

W sytuacji braku organizacji związkowych decyzja o ustalaniu planu urlopów należy do dyrektora jako pracodawcy, który może samodzielnie zadecydować o jego nietworzeniu. Wówczas termin urlopu należy ustalać każdorazowo w porozumieniu z pracownikiem, uwzględniając jego wniosek oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w placówce.

Ustalanie planu urlopów