Odżywianie się jest istotne nie tylko z punktu widzenia przeżycia, ale także dostarczenia organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Panuje powszechne przekonanie, że zdrowy człowiek to ten, któremu dopisuje apetyt. Zdarza się, że pewne odstępstwa od ogólnie przyjętej normy odbierane są, np. jako objawy choroby, co wzbudza niepokój u rodziców dzieci, które często odmawiają jedzenia.
Dorośli przywiązują do zagadnienia jedzenia dzieci dużą wagę. Widać to zwłaszcza w przedszkolach, gdy rodzice i opiekunowie przy odbiorze dziecka zadają podobne pytania, m.in.: „Czy moje dziecko zjadło obiad?”. Można powiedzieć, że informacja o posiłkach dziecka jest dla nich najważniejsza. Gdy dorośli zauważają, że dziecko odmawia jedzenia lub je tylko wybrane produkty, zazwyczaj w pierwszej kolejności decydują się, by usilnie zachęcać dziecko do spożycia posiłku. Nie zastanawiają się, dlaczego dziecko nie chce jeść, tylko za wszelką cenę chcą sprawić, by coś zjadło.
Oczywiście nie trzeba tłumaczyć, że przymuszanie do jedzenia nie jest dobrą metodą i przynosi odwrotny skutek. Dziecko nadal nie je, co wywołuje w rodzicach wiele trudnych emocji, takich jak złość na dziecko („Przecież przygotowałem smaczny posiłek, włożyłem wysiłek w jego zrobienie”), lęk („Nie je, więc na pewno jest poważnie chore”) oraz poczucie winy („Jestem złym rodzicem, nie umiem zaopiekować się swoim dzieckiem i sprawić, by zjadło”). W związku z tym, że dzieci rezonują emocje dorosłych, również w tym wypadku u dziecka mogą pojawić się te same odczucia, co u rodzica, np.:
- złość („Dlaczego rodzice zmuszają mnie do jedzenia, skoro nie chcę?”),
- poczucie winy („Znowu nie zjadłem, przeze mnie mama jest smutna”),
- lęk („Boję się spróbować groszku. Jutro znów dostanę to do jedzenia”).
Ważne!
Warto edukować dzieci i rodziców w zakresie zdrowego i prawidłowego odżywiania się. To właśnie nauczyciel jako pierwszy może zauważyć problemy dziecka z niejedzeniem posiłków. Wnikliwa i częsta obserwacja powinna być podłożem do rozmowy z rodzicami/opiekunami dziecka na temat spożywania posiłków w domu i do wspólnego poszukania przyczyny takiego stanu rzeczy.
Dlaczego dziecko nie je w placówce?
Jeśli dziecko odmawia jedzenia w przedszkolu, zawsze warto porozmawiać z rodzicem na temat tego, czy w domu sprawa przedstawia się inaczej. Uzyskanie tej informacji jest kluczowe. Choć przyczyn odmawiania jedzenia może być wiele, należy również sprawdzić i wykluczyć pewne potencjalne źródła problemów. Do najczęściej występujących zalicza się:
- Problemy ze zdrowiem fizycznym. Gdy wystąpią trudności z jedzeniem, należy w pierwszej kolejności wykluczyć problemy ze zdrowiem fizycznym. Ważna jest dokładna obserwacja dziecka w różnych sferach jego funkcjonowania, a także wykonanie podstawowych badań i kontakt z pediatrą, który sprawdzi, czy dziecko rozwija się prawidłowo (waga, wzrost itd.).
- Trudności adaptacyjne.