Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Każdy posiada zasoby. Mimo że kojarzą się z przedmiotami materialnymi, ich definicja jest znacznie szersza i obejmuje też rzeczy, których na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy jako mocne strony. Uświadomienie sobie, czym są zasoby, sprawia, że możemy je nie tylko zauważyć, ale także rozwijać.

„Zasoby” w kontekście psychologicznym odnoszą się do czegoś innego niż w zarządzaniu. W psychologii są to bowiem wszystkie cechy, umiejętności, a także czynniki zewnętrzne, które pomagają nam radzić sobie na co dzień. Wykorzystujemy własne zasoby, m.in. radząc sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym lub egzaminem, rozpoczynając pierwszy dzień pracy czy nawiązując relację z drugim człowiekiem. To one pomagają nam przezwyciężać trudności i osiągać cele – zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Dzięki zasobom budujemy również swoją odporność psychiczną, która pozwala przetrwać nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Pojęcie „zasobów” wywodzi się z psychologii pozytywnej, która szczególnie podkreśla rolę dobrostanu i potencjału człowieka. Rozwinięte zostało przez Miltona Ericksona, amerykańskiego psychiatrę i psychologa. Według niego każdy człowiek posiada osobiste zasoby, czyli:

  • mocne strony,
  • inteligencję,
  • wiedzę,
  • wsparcie bliskich
  • czy życiowe doświadczenia, które pomagają radzić sobie z problemami.

Ważne!
Zasobami może być właściwie wszystko, co sprzyja naszemu rozwojowi i wspiera w pokonywaniu przeciwności.

Jak odkryć własne zasoby?

Dobrze radzisz sobie ze stresem? Potrafisz empatycznie wspierać bliskich? A może doskonale śpiewasz i masz artystyczną duszę? Jeśli tak, są to zasoby, które mogą pomóc Ci w życiu. Odkrywanie własnych talentów nie zawsze jest łatwe, bowiem łatwiej nam zapamiętywać uwagi dotyczące naszych niedoskonałości. Rozpoznanie zasobów osobistych jest jednak kluczowe, by odnaleźć w życiu własną ścieżkę.