Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 16 WRZEŚNIA 2024

Wprowadzenie obowiązku zatrudniania w przedszkolu nauczycieli specjalistów oznacza konieczność odpowiedniego zorganizowania ich pracy. Nauczyciele ci są z reguły zatrudniani wyłącznie na część etatu i często pracują w kilku placówkach jednocześnie, przez co chętnie widzą możliwość wykonywania wszystkich godzin dla danej jednostki w jednym tygodniu, aby w następnym pracować już dla innej.

Warto zauważyć, że zakończył się etap przejściowy zatrudniania specjalistów, w którym obowiązywały niższe wymogi dotyczące liczby ich etatów. Od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r. obowiązywał standard, zgodnie z którym konieczne było zatrudnienie w wymiarze:

  • 1,5 etatu + 0,2 etatu na każde kolejne 100 dzieci – w przypadku liczby dzieci od 101 wzwyż,
  • 1 etat – w przypadku liczby dzieci od 51 do 100,
  • 0,5 etatu – w przypadku liczby dzieci od 31 do 50,
  • 0,25 etatu – w przypadku liczby dzieci od 1 do 30. 

Liczbę dzieci będącą podstawą określania łącznej liczby etatów nauczycieli specjalistów oblicza się według stanu na 1 września danego roku szkolnego, o czym informuje art. 42d ust. 12 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela. Zasady obliczania wymiaru etatu specjalisty określa z kolei art 42d ust. 4 KN, stosownie do którego łączną liczbę etatów nauczycieli specjalistów oblicza się jako sumę ilorazów, w których dzielną jest suma liczby godzin zajęć realizowanych na stanowisku nauczyciela pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy lub terapeuty pedagogicznego w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć i liczby przydzielonych godzin ponadwymiarowych w ramach pracy na tym stanowisku, a dzielnikiem jest tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z wychowankami albo na ich rzecz, określony dla tego nauczyciela na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b KN, czyli ustalony przez organ prowadzący.

Ważne! Limity zatrudnienia dotyczą zarówno przedszkoli publicznych, jak i niepublicznych.

Od 1 września 2024 r. zaczął obowiązywać art. 42d ust. 3 KN określający docelowy standard zatrudnienia specjalistów, według którego łączna liczba etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w przedszkolu nie może być niższa niż:

  • 2 etaty, które powiększa się o 0,2 etatu na każde kolejne 100 dzieci – jeżeli liczba dzieci przekracza 100,
  • 1,5 etatu – jeżeli liczba dzieci przekracza 50 i nie przekracza 100,
  • 1 etat – jeżeli liczba dzieci przekracza 40 i nie przekracza 50,
  • 0,8 etatu – jeżeli liczba dzieci przekracza 30 i nie przekracza 40,
  • 0,6 etatu – jeżeli liczba dzieci przekracza 20 i nie przekracza 30,
  • 0,4 etatu – jeżeli liczba dzieci przekracza 10 i nie przekracza 20,
  • 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci wynosi od 1 do 10.