Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 13 WRZEŚNIA 2024

Wicedyrektor jest niezastąpionym wsparciem dla dyrektora szkoły. Stanowisko to nie jest jednak obligatoryjne w każdej szkole. Tworzy się je wyłącznie w szkołach, w których funkcjonuje co najmniej 12 oddziałów. W praktyce jednak przepisy dotyczące powoływana tego stanowiska nie są tak oczywiste.

Ilu wicedyrektorów może być w szkole?

Stanowisko wicedyrektora szkoły tworzy się, zgodnie z art. 97 ust. 1 Prawa oświatowego, bez zgody organu prowadzącego. Zgodnie natomiast z ust. 2 tej regulacji dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego szkołę, może tworzyć dodatkowe stanowiska wicedyrektorów. Już w tym miejscu przepisy te są źródłem rozbieżności interpretacyjnych. Jeżeli według ust. 2 przywołanej regulacji można w szkole tworzyć dodatkowe stanowiska wicedyrektorów, to czy oznacza to możliwość utworzenia dodatkowego stanowiska niezależnie od liczby oddziałów w szkole, czy też wyłącznie wówczas, jeżeli w szkole jest co najmniej 12 oddziałów? 

W wielu samorządach przyjmuje się interpretację, stosownie do której dopuszczalne jest tworzenie jednego stanowiska dyrektora na każde 12 oddziałów istniejących w szkole, więc przy 12 oddziałach można mieć jednego wicedyrektora, przy 24 oddziałach już dwóch wicedyrektorów itd. Wydaje się jednak, że najbliższą intencji ustawodawcy jest interpretacja, zgodnie z którą w szkole liczącej 12 oddziałów można utworzyć jedno stanowisko wicedyrektora bez zgody organu prowadzącego, ale utworzenie każdego następnego stanowiska wicedyrektora już takiej zgody wymaga. W ten sposób można już przy 12 oddziałach utworzyć kilka takich stanowisk, oczywiście za zgodą organu prowadzącego Jeżeli szkoła nie ma 12 oddziałów, nie jest dopuszczalne utworzenie żadnego stanowiska wicedyrektora.

Wicedyrektor w szkole i w przedszkolu

Warto zauważyć różnice w zasadach tworzenia stanowisk wicedyrektorów w szkołach i przedszkolach. Regulacja art. 101 Prawa oświatowego dotyczy przedszkoli i według ust. 2 tego przepisu może być utworzone stanowisko wicedyrektora w przedszkolu:

  • liczącym co najmniej 6 oddziałów lub
  • posiadającym oddziały zlokalizowane w różnych miejscach, lub
  • w którym co najmniej 2 oddziały pracują dłużej niż 10 godzin dziennie.

W treści ust. 3 wskazano natomiast, że „(…) dyrektor przedszkola, za zgodą organu prowadzącego, może utworzyć stanowisko wicedyrektora w innych przypadkach niż określone w ust. 1, a także, za zgodą organu prowadzącego, może tworzyć inne stanowiska kierownicze”.

W przypadku szkół przepisy stanowią, że można tworzyć „dodatkowe” stanowiska wicedyrektorów, a więc stanowisk takich może być wiele, podczas gdy w przypadku przedszkoli przepis art. 101 nie stanowi, że w przedszkolu można tworzyć „dodatkowe” stanowiska wicedyrektorów, lecz że można je tworzyć w innych przypadkach niż wskazane w ustawie. To z kolei prowadzi do wniosku, że pierwsze stanowisko wicedyrektora w przedszkolu można utworzyć, jeżeli organ prowadzący wskaże inne warunki utworzenia tego stanowiska, niż wskazuje to ustawa. Nadal nie może to być jednak powołanie „dodatkowego” wicedyrektora, co oznacza, że w każdym przedszkolu, niezależnie od warunków ustalonych przez organ prowadzący, można powołać tylko jedno takie stanowisko. 

Ustawodawca wyraźnie odmiennie potraktował w tym zakresie szkoły i przedszkola, bowiem w szkołach liczba stanowisk wicedyrektorów nie jest w żaden sposób ograniczona i wynika jedynie z możliwości finansowych organu prowadzącego.

Procedura powoływania wicedyrektora szkoły

Ważne!
Procedura powołania wicedyrektora wynika z treści art. 64 ust. 1 Prawa oświatowego, zgodnie z którym, jeżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora, powierzenia tego stanowiska i odwołania z niego dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej.

Tak więc o ile utworzenie dodatkowych stanowisk wicedyrektorów wymaga zgody organu prowadzącego, to w przypadku, gdy stanowisko to jest już utworzone, jego obsadzenie wymaga uzyskania jedynie opinii organu prowadzącego, a dodatkowo rady pedagogicznej i ewentualnie rady szkoły, o ile została utworzona. Żadna z tych opinii nie jest dla dyrektora wiążąca. Należy przy tym pamiętać, że umowa o pracę na stanowisku nauczyciela, zawarta na czas określony krótszy niż okres powierzenia stanowiska wicedyrektora, ulega przedłużeniu na okres powierzenia.