Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 12 WRZEŚNIA 2024

Jakie obowiązki leżą po stronie dyrektora w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na niepełny etat? O czym powinna pamiętać osoba kierująca jednostką oświaty? Czy takiemu nauczycielowi przysługuje odprawa? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

Najczęstszą przyczyną rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem jest zmiana organizacyjna w przedszkolu, a regulacja, którą najczęściej podaje się jako podstawę prawną zwolnienia, to art. 20 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela, określający w rzeczy samej zasady zwalniania z przyczyn organizacyjnych. Na podstawie tego przepisu dyrektor rozwiązuje stosunek pracy zawarty z nauczycielem w razie:

  1. całkowitej likwidacji przedszkola lub 
  2. w razie częściowej likwidacji placówki albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. 

Przepis ten stosuje się do nauczycieli zatrudnionych zarówno na podstawie mianowania, jak i na podstawie umowy o pracę. Podzielony został – co bardzo istotne – na dwa punkty, z których pierwszy dotyczy całkowitej likwidacji placówki, drugi natomiast – likwidacji częściowej. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że odwołanie do wymiaru zatrudnienia nauczyciela następuje wyłącznie w punkcie drugim, co jest celowym zabiegiem ustawodawcy, gdyż całkowita likwidacja przedszkola siłą rzeczy powoduje zakończenie stosunków pracy wszystkich zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli, niezależnie od ich wymiaru czasu pracy. Jeżeli jednak podział cytowanej regulacji na dwa punkty jest zabiegiem celowym, to oznacza to, że przepis ten w części mówiącej o likwidacji częściowej i zmianach organizacyjnych ma zastosowanie wyłącznie do nauczycieli zatrudnionych na pełny etat, w efekcie – jak można się domyślać – nie może być stosowany do nauczycieli zatrudnionych na część etatu. 

Nauczyciel zatrudniony na część etatu – podstawa prawna wypowiedzenia