STAN PRAWNY NA 28 SIERPNIA 2024
Wrzesień to zwykle czas wytężonej pracy związanej z organizacją działań placówki oświatowej w nowym roku szkolnym. W natłoku różnych czynności trzeba mieć na uwadze nie tylko obowiązki związane z planowaniem pracy, ale także te dotyczące zatrudnionych pracowników. O czym powinien pamiętać każdy dyrektor?
Dyrektor placówki oświatowej ma wiele funkcji – jest przewodniczącym rady pedagogicznej oraz sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą uczęszczającymi do szkoły lub przedszkola. Jest także kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w nim nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami.
Weryfikacja kwalifikacji nauczycieli
Jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania szkoły jest kadra pedagogiczna o odpowiednich kwalifikacjach (często zatrudniania już w trakcie trwania roku szkolnego). Dobrą praktyką przed jego rozpoczęciem jest więc weryfikacja kwalifikacji nauczycieli, którzy zostaną zatrudnieni. Powinny być one zgodne z art. 9 ust. 1 Karty nauczyciela oraz Rozporządzeniem w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która:
- Posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje.
- Przestrzega podstawowych zasad moralnych.
- Spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.
Jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można zatrudnić takiego nauczyciela za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny (art. 10 ust. 9 KN).
Ważne!
Zgodnie z art. 10 ust. 18 KN dyrektor placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego powinien poinformować kuratora oświaty o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli w placówce, którą zarządza. Kurator oświaty udostępnia następnie te informacje na stronie danego kuratorium oświaty.
Sprawdzenie umów o pracę i aktów mianowania nauczycieli