Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 2 SIERPNIA 2024

Opublikowany pod koniec lipca projekt zmian w Ustawie o systemie oświaty zawiera propozycje dotyczące pracy szkół, w tym warunków przeprowadzania egzaminów maturalnych, zawodowych i sprawdzianów ósmoklasistów, a także dopuszczania do użytku podręczników szkolnych i programów nauczania. Czego dokładnie mają dotyczyć zmiany?

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji dostępny jest datowany na 25 lipca 2024 r. Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Ujęte w nim propozycje zmian mają na celu m.in. podniesienie jakości sprawdzania i przeprowadzania egzaminów, a także doprecyzowanie przepisów dotyczących egzaminów ósmoklasistów, zawodowych i maturalnych z języka obcego. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji.

Nowe stanowiska egzaminatorów i ich wynagrodzenie

Nowelizacja zakłada wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora i operatora pracowni informatycznej jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych. Uzasadnienie do nowelizacji wskazuje tu, że od początku funkcjonowania systemu egzaminacyjnego w składzie każdego zespołu egzaminatorów uwzględnia się osobę, której zadaniem jest weryfikowanie poprawności sprawdzenia określonej próbki prac sprawdzonych przez każdego egzaminatora – ma to być mechanizm kontrolny jakości pracy egzaminatorów. Obecnie egzaminatorzy-weryfikatorzy funkcjonują jak wszyscy inni egzaminatorzy i tak też są wynagradzani. Tymczasem egzaminator-weryfikator to funkcja, jaką pełnią wybrani egzaminatorzy, podobnie jak w przypadku przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.

Uzasadnienie wskazuje również, że konieczne jest także wprowadzenie funkcji operatora pracowni informatycznej jako osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowni komputerowej do przeprowadzenia części pisemnej i części praktycznej (dokumentacja przy komputerze) egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu maturalnego z informatyki. Obecnie osoby przygotowujące te egzaminy i dbające ich sprawny przebieg nie uzyskują za to żadnego dodatkowego wynagrodzenia. 

Nowelizacja zakłada, że egzaminatorzy-weryfikatorzy będą wynagradzani na zasadzie tożsamej do przewodniczących zespołów egzaminatorów, tzn. w wysokości 12 proc. łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu egzaminatorów. W przypadku operatora pracowni informatycznej, podobnie jak w przypadku asystentów technicznych, wynagrodzenie będzie określone jako stawka godzinowa. Rozwiązania w tym zakresie mają zostać zaproponowane w rozporządzeniu ministra właściwego ds. oświaty i wychowania.

Zadaniami operatora pracowni informatycznej biorącego udział w przeprowadzaniu części pisemnej oraz części praktycznej egzaminu zawodowego będą:

  • przygotowanie wyposażenia stanowisk egzaminacyjnych, w tym materiałów i przyborów pomocniczych, niezbędnego do przeprowadzenia tego egzaminu,
  • zapewnienie prawidłowego funkcjonowania sprzętu i urządzeń wykorzystywanych w czasie przeprowadzania tego egzaminu, w tym usuwanie awarii występujących na stanowiskach egzaminacyjnych w czasie tego egzaminu,
  • zapewnienie warunków gwarantujących samodzielną pracę zdających, z uwzględnieniem zachowania bezpiecznych i higienicznych warunków w miejscu przeprowadzania egzaminu,
  • przeprowadzenie, na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego, instruktażu stanowiskowego dla zdających,
  • zabezpieczenie w sposób trwały efektów pracy zdających według procedur ustalonych przez CKE.

Skreślenie egzaminatora z ewidencji

Regulacja art. 1 pkt 1 lit. b tiret drugie projektu nowelizacji wprowadza zmiany w art. 9c ust. 5 Ustawy o systemie oświaty, dodając przesłankę umożliwiającą skreślenie egzaminatora z ewidencji w razie jego śmierci. W obecnym stanie prawnym brak wspomnianej przesłanki powoduje, że w ewidencji egzaminatorów nadal figurują osoby, które faktycznie nie mogą pełnić funkcji egzaminatora. 

Język obcy nowożytny na egzaminie maturalnym

Projekt zakłada zmianę w art. 44zzd ust. 11 Ustawy o systemie oświaty – efektem ma być możliwość wyboru dowolnego języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym jako przedmiotu obowiązkowego, niezależnie od tego, jakiego języka absolwent uczył się w szkole.