Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 9 LIPCA 2024

Zatrudnieni w poradniach psychologiczno-pedagogicznych pedagodzy i psychologowie jako pracownicy posiadający status nauczyciela podlegają ocenie pracy. Co warto wiedzieć o powiadomieniu o dokonywaniu oceny pracy, zasięgnięciu opinii innych podmiotów? Jakie wskazówki będą pomocne przy ustaleniu poziomu spełniania kryteriów oceny pracy? Przypominamy też wyjątki od stosowania obecnych przepisów dotyczących tego zagadnienia.

Powiadomienie nauczyciela o dokonywaniu oceny jego pracy

W przypadku dokonywania oceny pracy (pedagoga/psychologa posiadającego status nauczyciela) z inicjatywy dyrektora bądź na wniosek podmiotu innego niż nauczyciel, dyrektor poradni powinien powiadomić niezwłocznie ocenianego nauczyciela, w formie pisemnej, o rozpoczęciu dokonywania oceny jego pracy. Jednocześnie w powiadomieniu tym dyrektor powinien wskazać wybrane przez siebie dodatkowe kryterium oceny pracy, które będzie uwzględniane w trakcie procedury.

Co istotne, nauczyciel, w terminie trzech dni roboczych od otrzymania takiego powiadomienia, powinien wskazać wybrane przez siebie dodatkowe kryterium oceny pracy, z którego chciałby być oceniany. Należy również dodać, że w sytuacji, gdy to nauczyciel wnioskuje o dokonanie oceny jego pracy (będzie to zwłaszcza dotyczyło nauczycieli mianowanych starających się o stopień nauczyciela dyplomowanego), we wniosku o dokonanie oceny powinien wskazać wybrane przez siebie dodatkowe kryterium oceny pracy (dyrektor w ciągu trzech dni roboczych od otrzymania wniosku nauczyciela powinien wskazać wybrane przez siebie kryterium dodatkowe).

Zasięgnięcie opinii innych podmiotów

Przepisy przewidują, że przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela dyrektor poradni powinien obowiązkowo zasięgnąć opinii mentora – w przypadku oceny pracy nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela lub dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela.

Istnieje również możliwość zasięgnięcia opinii właściwego doradcy metodycznego (bądź w przypadku braku takiej możliwości – opinii innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego) – o opinię taką może wnioskować oceniany nauczyciel (jeżeli tego nie zrobi, to dyrektor może zasięgnąć takiej opinii z własnej inicjatywy).

Wspomniane opinie powinny być przedstawione w formie pisemnej w terminie 14 dni od dnia otrzymania stosownego zawiadomienia o dokonywanej ocenie pracy nauczyciela (nieprzedstawienie opinii w terminie nie wstrzymuje jednak dokonywania oceny pracy nauczyciela). W przypadku opinii doradcy metodycznego przepisy przewidują, że opinia powinna zawierać uzasadnienie, wydaje się jednak, że aby opinia spełniała swoją funkcję, również w przypadku opinii mentora nie powinna się ona sprowadzać wyłącznie do stwierdzania, że jest pozytywna lub negatywna.

Ustalanie poziomu spełniania kryteriów oceny pracy

Ocenie podlega spełnianie przez nauczyciela wszystkich kryteriów obowiązkowych i po jednym kryterium dodatkowym wybranym przez nauczyciela i dyrektora poradni. Poziom spełniania kryteriów jest oceniany w punktach, przy czym za każde kryterium można przyznać od 0 do 5 punktów. Wyjątkiem jest obowiązkowe kryterium odnoszące się do poprawności merytorycznej i metodycznej prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, za które można przyznać od 0 do 30 punktów.

Następnie w przypadku ustalenia, że suma uzyskanych punktów: