STAN PRAWNY NA 5 LIPCA 2024
Do 31 sierpnia 2024 r. należy dostosować lokal, w którym funkcjonują oddziały przedszkolne przy szkole podstawowej, do obowiązujących wymagań przeciwpożarowych. Wynika to z konieczności przystosowania budynku do grup użytkowników o ograniczonej zdolności poruszania się, do których zaliczane są m.in. dzieci w wieku przedszkolnym.
Obecnie obowiązujące wymogi dotyczące ochrony przeciwpożarowej sformułowane są w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym są prowadzone oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne zorganizowane w szkole podstawowej albo jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej.
Nowy akt teoretycznie wszedł w życie już 1 września 2017 r., ale przepisy przejściowe odroczyły obowiązek dostosowania się do jego wymagań aż do 31 sierpnia 2024 r. (art. 304 Przepisów wprowadzających Prawo oświatowe). Oznacza to, że od 1 września wszystkie jednostki, których dotyczy Rozporządzenie w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, będą musiały spełniać jego wymagania.
Ważne!
Rozporządzenie obejmuje oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz przedszkola powstałe z przekształcenia oddziałów przedszkolnych w przedszkola samodzielne.
Rozporządzenie w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej stanowi w § 1, że w przedszkolu, w przypadku gdy zorganizowano:
- jeden oddział przedszkolny – stosuje się wymagania ochrony przeciwpożarowej określone w § 3 albo § 4 ww. Rozporządzenia,
- więcej niż jeden oddział przedszkolny – stosuje się wymagania ochrony przeciwpożarowej określone w § 3 albo § 5.
Zatem regulacja § 3 Rozporządzenia określa wymogi właściwe dla przedszkoli zarówno jedno-, jak i wielooddziałowych. Zgodnie z tą regulacją lokal, w którym są prowadzone oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne zorganizowane w szkole podstawowej albo przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej, znajduje się w użytkowanym budynku szkoły lub jego części spełniających wymagania ochrony przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II, określone w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Dopuszcza się jednak także spełnienie tych wymagań w sposób określony w art. 6a Ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Wskazane w tej regulacji wymagania ochrony przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II zostały określone w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 209). Kategoria ZL II oznacza budynki oraz części budynków stanowiące odrębne strefy pożarowe przeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się, takie jak szpitale, żłobki, przedszkola, domy dla osób starszych. Przykładowo, zgodnie z wymogami Rozporządzenia:
- pomieszczenie powinno mieć co najmniej 2 wyjścia ewakuacyjne oddalone od siebie o co najmniej 5 m, w przypadku gdy jest przeznaczone do jednoczesnego przebywania w nim ponad 30 osób,
- łączną szerokość drzwi w świetle, stanowiących wyjścia ewakuacyjne z pomieszczenia, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać w nim równocześnie, przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób, przy czym najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 0,9 m, a w przypadku drzwi służących do ewakuacji do 3 osób – 0,8 m,