STAN PRAWNY NA 4 LIPCA 2024
Jakie warunki decydują o zakresie i rodzaju prowadzonej w przedszkolach niepublicznych dokumentacji przebiegu nauczania? Co wchodzi w skład tego rodzaju dokumentacji i na co przede wszystkim powinni zwracać uwagę dyrektorzy placówek niepublicznych?
Podstawa prawna prowadzenia dokumentacji w przedszkolach niepublicznych
O tym, jaka dokumentacja przebiegu nauczania powstaje w niepublicznym przedszkolu, decydują zasady jego dotowania. Sprawy te wydają się na pierwszy rzut oka ze sobą niepowiązane, zauważyć jednak należy, że Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych wyraźnie dzieli przedszkola niepubliczne z uwagi na wysokość otrzymywanej dotacji. Wyższa dotacja jest osiągalna wyłącznie po spełnieniu szeregu warunków, wśród których znajduje się obowiązek prowadzenia odpowiedniej dokumentacji przebiegu nauczania.
Podstawowe cechy przedszkola niepublicznego wymienia art. 13 ust. 6 Prawa oświatowego, zgodnie z którym niepubliczne przedszkole:
- realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego,
- zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli przedszkoli publicznych, ale za zgodą kuratora może być zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
Przepis ten formułuje wyłącznie dwa wymagania stawiane przed przedszkolami niepublicznymi, związane z dwiema kwestiami: kwalifikacje nauczycieli określa Rozporządzenie MEiN z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, natomiast podstawę programową – Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej. Ale to tylko wymagania wynikające z Prawa oświatowego. Trzeba jednak wrócić jeszcze do wspomnianej Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Wysokość dotacji udzielanej większości przedszkoli niepublicznych wynika z art. 17 ust. 3 tego aktu. Na jego podstawie niepubliczne przedszkole niebędące przedszkolem specjalnym i niespełniające warunków, o których mowa w ust. 1, otrzymuje na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości równej 75 proc. podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy. Placówka taka zobowiązana jest więc spełniać tylko warunki wskazane w przywołanym wcześniej art. 13 ust. 6 Prawa oświatowego.
Aby jednak otrzymać wyższą dotację, ustaloną w art. 17 ust. 1 Prawa oświatowego i równą podstawowej kwocie dotacji dla przedszkoli, powinno spełnić warunki dodatkowe, a wśród nich warunek podstawowy, czyli wziąć udział w otwartym konkursie ofert organizowanym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), przy czym tego rodzaju konkursy – w tym cała trudność – nie są organizowane w terminach wskazanych ustawowo, lecz wyłącznie wtedy, gdy gmina ma problem z zagwarantowaniem odpowiedniej liczby miejsc w prowadzonych przez siebie placówkach. Gmina ma obowiązek zapewnienia takiego miejsca każdemu dziecku zamieszkałemu na jej terenie, dlatego jeśli w przedszkolach gminnych pojawia się deficyt miejsc, to może wspomóc się, organizując konkurs ofert i uzupełniając w ten sposób ofertę o miejsca w przedszkolach niepublicznych, które w takim konkursie zostaną wybrane. Przedszkole wybrane w takim konkursie musi spełnić obowiązek prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, wychowania i opieki ustalonej dla publicznych przedszkoli. Oznacza to, że ma ono obowiązek stosowania przepisów Rozporządzenia MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Dokumentacja przedszkoli pobierających zwiększoną dotację
Dziennik zajęć
Zgodnie z § 2 ww. Rozporządzenia