Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 27 CZERWCA 2024

Zatrudnieni w poradniach psychologiczno-pedagogicznych pedagodzy i psychologowie jako pracownicy posiadający status nauczyciela podlegają ocenie pracy. Ocena ta będzie odbywała się na analogicznych zasadach jak w przypadku pozostałych nauczycieli. Warto zaznaczyć, że regulacje te uległy zmianie na początku września 2022 r. Na jakich zasadach przeprowadzana jest ocena pracy nauczyciela psychologa i pedagoga zatrudnionego w poradni?

Termin i częstotliwość dokonywania oceny pracy nauczyciela zależy od tego, czy nauczyciel planuje zdobyć kolejny stopień awansu zawodowego. W przypadku nauczycieli początkujących dyrektor poradni jest zobligowany do dokonania oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela (bądź w ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela). Z kolei w przypadku nauczycieli mianowanych, którzy planują wszcząć postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela dyplomowanego, konieczne będzie legitymowanie co najmniej bardzo dobrą oceną pracy uzyskaną w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego.

Natomiast w pozostałych przypadkach ocena pracy nauczyciela może być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej (wyjątkowo ocena pracy na potrzeby nauczyciela początkującego lub mianowanego planującego awans zawodowy może zostać dokonana wcześniej niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej). Oznacza to, że pomijając obowiązek przeprowadzenia oceny pracy nauczycieli będących w trakcie awansu zawodowego, przepisy nie określają konieczności dokonywania oceny pracy nauczyciela w konkretnych terminach (np. co rok czy co dwa lata). Decyzja w tym zakresie leży w gestii dyrektora poradni bądź osób i podmiotów, które mogą zażądać dokonania tej oceny.

Osoby upoważnione do zainicjowania dokonywania oceny pracy nauczyciela

Ogólna zasada wskazuje, że ocena pracy nauczyciela jest dokonywana z inicjatywy dyrektora poradni. Z wnioskiem o jej przeprowadzenie może jednak wystąpić:

  • nauczyciel, którego dotyczyłaby ocena,
  • organ sprawujący nadzór pedagogiczny,
  • organ prowadzący poradnię,
  • rada poradni (jeżeli rada poradni nie została powołana, kompetencje w zakresie inicjowania oceny pracy nauczyciela przysługują radzie pedagogicznej).

W przypadku nauczyciela początkującego odbywającego przygotowanie zawodowe ocena jego pracy dokonywana jest z inicjatywy dyrektora. Natomiast ocena pracy nauczyciela mianowanego, który zamierza ubiegać się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego, jest dokonywana na wniosek tego nauczyciela i powinna dotyczyć ostatnich trzech lat pracy przed dokonaniem oceny, z tym że do okresu tego nie wlicza się okresów usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy, trwających dłużej niż trzy miesiące. Oznacza to, że nauczyciel ten nie powinien czekać na ruch ze strony dyrektora, lecz samemu złożyć stosowny wniosek o dokonanie oceny jego pracy.

Zakres dokonywanej oceny pracy

Przepisy przewidują, że ocena pracy nauczyciela dotyczy stopnia realizacji obowiązków określonych w art. 6 i art. 42 ust. 2