Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 13 CZERWCA 2024

W przedszkolu powinny istnieć zasady korzystania z komputera. Dane wytworzone przez pracownika na komputerze pracodawcy w ramach obowiązków służbowych stanowią własność pracodawcy, a ich usunięcie może zostać potraktowane jak zniszczenie mienia pracodawcy.

W placówkach oświatowych z komputera służbowego korzystają nie tylko pracownicy sekretariatu czy księgowi, ale też – obowiązkowo – nauczyciele, jeśli w jednostce prowadzi się dokumentację przebiegu nauczania w formie elektronicznej, o czym mówi § 21 Rozporządzenia MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. W komputerach służbowych przechowuje się więc dane osobowe wychowanków, często także – dane szczególnej kategorii, wymienione w art. 9 RODO, czyli dane wrażliwe dotyczące ich zdrowia. Dotyczy to w szczególności nauczycieli specjalistów, takich jak pedagog czy psycholog, którzy prowadzą własne dzienniki zajęć. 

Oznacza to, że komputer, w którym przechowuje się tego rodzaju dane, musi być odpowiednio zabezpieczony hasłem, aby osoby postronne nie miały do nich dostępu. Do osób postronnych z pewnością jednak nie należy dyrektor przedszkola. W razie nieobecności w pracy któregokolwiek z pracowników dyrektor ma prawo (i powinien mieć możliwość) dostępu do danych zgromadzonych na jego komputerze służbowym, musi więc dysponować hasłem administratora, a jeżeli komputer przewiduje jedynie odblokowanie hasłem użytkownika – musi mieć zapewniony dostęp do tego hasła. 

Ważne! Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dyrektor nie ma dostępu do danych z komputera służbowego pracownika przebywającego na urlopie lub zwolnieniu lekarskim.

Nie może być tu uzasadnieniem powoływanie się na fakt przechowywania danych wrażliwych. Samo gromadzenie tego typu danych nie sprawia bowiem, że ten, kto dane te gromadzi, staje się przez to ich administratorem decydującym o zasadach ich przetwarzania. Pamiętać należy, że zatrudnieni w przedszkolu psycholog czy pedagog, podobnie zresztą jak pozostali pracownicy, przetwarzają dane osobowe w imieniu administratora, którego zadania wykonuje dyrektor przedszkola. Co więcej, przetwarzają dane na podstawie upoważnienia udzielonego przez administratora na podstawie art. 29 RODO, w świetle którego podmiot przetwarzający oraz każda osoba działająca z upoważnienia administratora lub podmiotu przetwarzającego i mająca dostęp do danych osobowych przetwarzają je wyłącznie na polecenie administratora.