STAN PRAWNY NA 7 CZERWCA 2024
Nie istnieją przepisy, które określałyby pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne, dlatego można przyjąć założenie, że zajęcia takie są realizowane w ramach podstawowego pensum danego nauczyciela, czyli 22 lub 25 godzin, w zależności od tego, z jakimi grupami przedszkolnymi pracuje. Niemniej godziny rewalidacyjne może realizować także, jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje, nauczyciel współorganizujący, prowadzący zajęcia z dziećmi, a wówczas jego pensum będzie już inne niż pozostałych nauczycieli przedszkola. Ponieważ w takich przypadkach możliwe są różne konfiguracje godzin i łączenia pensum, warto prześledzić, jakie przepisy się do tego stosuje.
Podstawa prawna realizacji godzin rewalidacyjnych
Zgodnie z § 7 ust. 1 i 2 Rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym w przedszkolach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi, przedszkolach integracyjnych, zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego, z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. W przedszkolach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone – zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych. Stosownie do ust. 3 tej regulacji w przedszkolach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na inne niż wymienione w ust. 2 niepełnosprawności, niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym, za zgodą organu prowadzącego można zatrudniać dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia odpowiednio uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Pensum nauczycieli współorganizujących
Wszyscy wymienieni nauczyciele nazywani są obecnie współorganizującymi, choć nadal funkcjonuje potoczne określenie nauczyciela wspomagającego. Według § 7 ust. 7 Rozporządzenia nauczyciele ci:
- prowadzą wspólnie z innymi nauczycielami zajęcia edukacyjne oraz wspólnie z innymi nauczycielami, specjalistami i wychowawcami grup wychowawczych realizują zintegrowane działania i zajęcia określone w programie,
- prowadzą wspólnie z innymi nauczycielami, specjalistami i wychowawcami grup wychowawczych pracę wychowawczą z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym,