STAN PRAWNY NA 4 CZERWCA 2024
Przepisy prawa oświatowego przewidują rozmaite formy organizacji wypoczynku w przedszkolu. Jedną z nich są wycieczki krajowe. Jakie warunki należy spełnić, aby taką wycieczkę prawidłowo zorganizować? Jakie obowiązki leżą po stronie dyrektora placówki, a jakie spoczywają na personelu?
Podstawa prawna organizowania wypoczynku
Obowiązujące przepisy oświatowe rozróżniają kilka rodzajów zorganizowanego pobytu dziecka poza siedzibą przedszkola. W pierwszej kolejności można przytoczyć regulacje znajdujące się w Ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a dokładnie – art. 92a ust. 1, który wskazuje wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej dwa dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku. Organizatorami takiego wypoczynku mogą być:
- przedszkola, szkoły i placówki,
- przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych, o którym mowa w art. 22 ust. 2 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych,
- osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Biorąc pod uwagę formę organizowanego wypoczynku, można stwierdzić, że mamy w tym przepisie do czynienia z pobytem o charakterze stacjonarnym, który nie jest wycieczką. Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach mówi z kolei (§ 2a) o tym, że dyrektor albo upoważniona przez niego osoba prowadzą rejestr wyjść grupowych uczniów, z wyjątkiem wycieczek, o których mowa odpowiednio w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 8 Prawa oświatowego. Rejestr taki zawiera: datę, miejsce i godzinę wyjścia lub zbiórki uczniów, cel lub program wyjścia, miejsce i godzinę powrotu, imiona i nazwiska opiekunów, liczbę uczniów oraz podpisy opiekunów i dyrektora. Są to więc krótkie wyjścia poza siedzibę przedszkola, np. do pobliskiego parku. Kilkudniowe wycieczki natomiast są organizowane już zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki, czyli przepisami wydanymi na podstawie wymienionego art. 47 ust. 1 pkt 8 Prawa oświatowego.
Wycieczki
Rozporządzenie dotyczy też przedszkoli, w § 1 ust. 1 stanowi bowiem, że to publiczne przedszkola, szkoły i placówki mogą organizować dla uczniów krajoznawstwo i turystykę. W organizowaniu krajoznawstwa i turystyki przedszkola mogą współdziałać ze stowarzyszeniami i innymi podmiotami, których przedmiotem działalności są krajoznawstwo i turystyka.
Cele organizowanych wycieczek zostały wymienione w § 2 Rozporządzenia. Należą do nich:
- poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,
- poznawanie kultury i języka innych państw,
- poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego,
- wspomaganie rodziny i szkoły w procesie wychowania,