STAN PRAWNY NA 17 LIPCA 2024
Opublikowano długo oczekiwane zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, szkół branżowych, liceów i techników. Głównym celem zmian ma być zapowiadane tzw. odchudzenie podstawy programowej, które ma odciążyć uczniów i nauczycieli. Zmienione przepisy wejdą w życie 1 września 2024 r.
Przyczyny zmian
Zaproponowane przez resort edukacji zmiany polegają przede wszystkim na ograniczeniu treści nauczania – wymagań szczegółowych. Wiążą się z nimi z kolei zmiany w celach kształcenia (wymagania ogólne).
W części dotyczącej warunków i sposobów realizacji podstaw programowych zakłada się natomiast wprowadzenie zmian związanych z szerszym uwzględnieniem w procesie nauczania cyfrowych narzędzi oraz zasobów edukacyjnych dostępnych w internecie.
Cele wprowadzenia zmian
Jak wskazuje Ministerstwo Edukacji, cele wprowadzonych zmian to:
- zapewnienie adekwatności zakresu treści nauczania – wymagań szczegółowych do wymiaru godzin nauczania przedmiotów,
- umożliwienie nauczycielom skupienia się na realizacji wymagań ogólnych podstawy programowej (w ocenie resortu edukacji wymagania szczegółowe, prezentujące konkretne treści kształcenia, powinny być dobrane tak, aby jak najlepiej realizować wdrażanie celów kształcenia określonych w wymaganiach ogólnych).
W rezultacie nauczyciele i uczniowie mają uzyskać więcej czasu na realizację zagadnień określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Ważne!
Wprowadzane zmiany nie wiążą się z koniecznością wydania nowych podręczników, a uczniowie będą mogli korzystać z tych dotychczas dopuszczonych do użytku szkolnego. Wydawcy mają przekazać nauczycielom korzystającym z ich podręczników informacje dotyczące fragmentów wykraczających poza zakres zmniejszonej podstawy programowej.
Zmiana preambuły
Omawiane akty nowelizujące zakładają wprowadzenie zmian w tzw. preambule (części początkowej i wspólnej dla podstaw programowych) polegających na wprowadzeniu uzupełnienia odnoszącego się do kształtowania postaw szacunku dla środowiska przyrodniczego i postaw ekologicznych.
Zmiana w podstawie programowej dla szkoły podstawowej
Wchodząca w życie zmiana ma objąć podstawę programową kształcenia ogólnego dla II etapu edukacyjnego w zakresie przedmiotów:
- język polski,
- język obcy nowożytny,
- język łaciński,
- język mniejszości narodowej lub etnicznej,
- język regionalny – kaszubski,
- historia,
- wiedza o społeczeństwie,
- matematyka,
- biologia,
- geografia,
- chemia,
- fizyka,
- informatyka.
W rezultacie wprowadzonych zmian usuniętych zostanie ok. 20 proc. treści nauczania, które w ocenie resortu edukacji są niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej. Planowane jest ograniczenie wymagań związanych z wiedzą teoretyczną na rzecz rozwijania umiejętności praktycznych.
Bez zmian ma pozostać podstawa programowa kształcenia ogólnego w zakresie przedmiotów:
- przyroda,
- technika,
- muzyka,
- plastyka,