STAN PRAWNY NA 24 KWIETNIA 2024
Ruch kadrowy w placówkach oświatowych planowany jest zgodnie z organizacją roku szkolnego i organizacją pracy poszczególnych szkół i przedszkoli. Każdy dyrektor może jednak spotkać się także z sytuacją, w której to nauczyciel decyduje się odejść z pracy, często jeszcze w trakcie trwania roku szkolnego.
Nauczyciel – niezależnie od formy zatrudnienia, czyli mianowania lub umowy o pracę, ma dwie możliwości odejścia z pracy z własnej inicjatywy:
- w drodze złożenia wypowiedzenia,
- na mocy porozumienia stron.
Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem dokonanym przez nauczyciela
Jeżeli nauczyciel złoży wypowiedzenie, które jest jednostronnym oświadczeniem woli, nie musi uzyskać zgody dyrektora placówki na odejście z pracy. Jest jednak związany terminem wypowiedzenia wynikającym z przepisów Karty nauczyciela oraz Kodeksu pracy.
Okresy wypowiedzenia obowiązujące przy składaniu wypowiedzeń przez nauczycieli:
1. Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony przez nauczyciela:
- art. 27 ust. 1 KN – za trzymiesięcznym wypowiedzeniem (w szkołach feryjnych, dodatkowo – z końcem roku szkolnego), dotyczy nauczycieli mianowanych i dyplomowanych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,
- art. 23 ust. 1 pkt. 1 KN – za trzymiesięcznym wypowiedzeniem (w szkołach feryjnych, dodatkowo – z końcem roku szkolnego), dotyczy nauczycieli mianowanych i dyplomowanych zatrudnionych przez mianowanie.
2. Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony przez nauczyciela (dotyczy wszystkich stopni awansu zawodowego):
- art. 36 § 1 k.p., w związku z art. 91c ust. 1 KN – okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,
- miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy,
- trzy miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej trzy lata.
Ważne!