STAN PRAWNY NA 11 KWIETNIA 2024
Dzieci mogą spełniać obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego zarówno w placówkach publicznych, jak i niepublicznych. Jak w świetle obowiązujących przepisów przedstawiają się zadania przedszkola niepublicznego, a przede wszystkim dyrektora jednostki?
Podstawa prawna obowiązku
Źródłem egzekucji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego jest art. 31 ust. 4 Prawa oświatowego, zgodnie z którym dziecko w wieku sześciu lat jest zobowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Ust. 5 tej regulacji wskazuje natomiast, że obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy sześć lat. W przypadku dziecka, o którym mowa w ust. 2, tj. posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.
Ważne! Nie ma najmniejszych przeszkód, aby dziecko odbywało roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu niepublicznym. W tym wypadku też mamy do czynienia z obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, a fakt uczęszczania do przedszkola niepublicznego nie zwalnia rodziców od jego spełniania.
Obowiązki rodziców
Obowiązki rodziców dziecka podlegającego rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu określa art. 33 ust. 1 Prawa oświatowego, w świetle którego są oni zobowiązani do:
- dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego,
- zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia,
- informowania, w terminie do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji tego obowiązku spełnianego w sposób określony w art. 36 ust. 10 (przez uczęszczanie do przedszkola za granicą),
- zapewnienia dziecku warunków nauki określonych w zezwoleniu, o którym mowa w art. 37 ust. 1 – jest to zezwolenie na spełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem, czyli tzw. edukacja domowa.
W szczególności należy tu zwrócić uwagę na pkt 2 mówiący o obowiązku zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia.
Regularne uczęszczanie na zajęcia – interpretacja
Z treści ww. regulacji nie można jednak wnioskować, co należy rozumieć pod pojęciem regularnego uczęszczania na zajęcia. Jednocześnie nie oznacza to, że dopuszcza się tu potoczne rozumienie tego pojęcia. Kluczowy jest art. 42 Prawa oświatowego, który w ust. 1 mówi, że niespełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Natomiast stosownie do ust. 2 – przez niespełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50 proc. dni zajęć w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego. Regulacja ta wciąż odwołuje się do wszystkich przedszkoli.
Ważne!