Nie jest niczym zaskakującym, że pogoda ma wpływ na samopoczucie – można to zauważyć choćby wtedy, gdy po kilku ponurych, deszczowych dniach przyjdzie cieplejszy i pełen słońca dzień. Wiosna to pora roku, która bezsprzecznie kojarzy się z większą energią i dobrym humorem, jednak czas pomiędzy zimą a wiosną bywa męczący i trudny. Czym jest tzw. przesilenie wiosenne, jakie są jego objawy i jak sobie z nim radzić?
Gdy po kilku miesiącach jesieni i zimy przychodzi w końcu wiosna, wydawałoby się, że zaczyna się czas większej energii i sił, by realizować swoje cele na kolejny rok. Niestety u wielu osób przesilenie wiosenne, czyli specyficzny moment przedwiośnia, wywołuje zgoła odmienne objawy. Należą do nich m.in. zmęczenie, bóle głowy, spadek koncentracji, senność czy wypadanie włosów, pogorszony stan kondycji skóry i paznokci. Wiele osób „przyłapie się” na tym, że gdy nadchodzi marzec i zdarzą się już cieplejsze dni, to zamiast cieszyć się ładniejszą pogodą, czują większe znużenie, mają chęć na częstsze drzemki albo zauważają zmiany w swoim rytmie dobowym. Za to wszystko może być odpowiedzialne przesilenie wiosenne.
Objawy przesilenia wiosennego
Najczęściej zgłaszane objawy przesilenia to:
- zmęczenie, które najczęściej jest odczuwane jako senność w ciągu dnia,
- zmiany nastroju i irytacja – można być bardziej drażliwym, odczuwać, że nastrój bardzo szybko się zmienia i łatwo przejść z dobrego samopoczucia w gorsze,
- problemy ze snem zazwyczaj objawiające się trudnościami z zasypianiem lub poczuciem niewyspania nawet po dobrze przespanej nocy,
- bóle głowy,
- problemy z koncentracją i utrzymanie uwagi na zadaniach, co bywa widoczne zwłaszcza w szkole bądź pracy,
- zmiany apetytu (można mieć zwiększony bądź zmniejszony apetyt).
Czy przesilenie wiosenne to depresja?
Jeśli zauważamy u siebie wspomniane objawy na przełomie marca i kwietnia, to mogą być one spowodowane adaptacją organizmu do nowych warunków oświetleniowych i pogody. Przesilenie ma także podłoże w pozimowym osłabieniu. Zimą zdarza się, że pogoda nie zachęca do spacerów, uprawiania aktywności fizycznej na zewnątrz, jemy wtedy mniej warzyw i owoców, rzadziej wystawiamy się na naturalne światło. To wszystko może powodować, że początek wiosny jest trudnym czasem, gdy trzeba walczyć z sennością i spadkiem koncentracji.