STAN PRAWNY NA 8 MARCA 2024
Wprowadzony od roku szkolnego 2023/2024 program „Sportowe Talenty” zakłada przeprowadzenie na lekcjach WF-u testów sprawnościowych dla uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Po raz pierwszy testy będą odbywać się w marcu i kwietniu 2024 r. Co będą obejmować i na jakich zasadach powinny zostać przeprowadzone?
W założeniu program „Sportowe Talenty” dzięki prowadzonym w szkołach testom sprawnościowym ma pozwolić wyłonić uczniów najbardziej utalentowanych sportowo. Następnie zanonimizowane wyniki sprawnościowe uczniów mają być udostępniane związkom i klubom sportowym, które za pośrednictwem szkoły będą mogły skontaktować się z rodzicami, aby zaproponować im dalszy rozwój sportowy ich dziecka, jeśli wykazuje ono szczególne uzdolnienia.
Twórcy programu wskazują również na jego walory prozdrowotne oraz diagnostyczne, ponieważ testy sprawnościowe mają umożliwić zdiagnozowanie poziomu sprawności dzieci w polskich szkołach oraz pozwolić na wskazanie tych uczniów, u których potencjalnie może występować problem ze zdrowiem.
Kto jest objęty testami?
Zgodnie z przepisami, a dokładnie art. 28 ust. 2a Prawa oświatowego, testy sprawnościowe są przeprowadzane w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącego, technikum oraz szkoły branżowej I stopnia) oraz szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie klas IV–VIII szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. Oznacza to, że testami są objęci co do zasady wszyscy uczniowie uczestniczący w zajęciach wychowania fizycznego.
Jak przebiegają testy sprawnościowe?
Testy powinny być przeprowadzane w każdej klasie przez nauczycieli wychowania fizycznego raz w ciągu roku szkolnego. Zasady, na jakich powinny być one przeprowadzane, zostały wprowadzone 1 września 2023 r. w stosownych rozporządzeniach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1 Prawa oświatowego, określających podstawę programową odpowiednio dla szkoły podstawowej, szkoły branżowej I stopnia, liceum ogólnokształcącego oraz technikum. Rozwiązania przyjęte w tych aktach prawnych są analogiczne i zakładają przeprowadzenie w okresie od marca do kwietnia testów sprawnościowych, które powinny obejmować:
- bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych,
- 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według Europejskiego Testu Sprawności Fizycznej Eurofit opracowanego przez Radę Europy – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu,
- podpór przodem na przedramionach (tzw. deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała,