STAN PRAWNY NA 27 LUTEGO 2024

Przedszkola są podmiotami, których pracownicy zobowiązani są do uczestniczenia w rozmaitych szkoleniach organizowanych przez ich placówkę. Ale czy wszystkie rodzaje szkoleń są dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych obowiązkowe?

Pierwsza pomoc

Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach wynika wprost z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Jako przykład można podać § 21 Rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, zgodnie z którym pracownicy przedszkola podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Sformułowany w tym przepisie obowiązek można uznać za dwustronny, dyrektor ma bowiem obowiązek zorganizować szkolenie, a pracownicy przedszkola w nim uczestniczyć. Przeszkoleniu podlegają zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni, co należy wiązać z § 40 Rozporządzenia, w myśl którego pracownik przedszkola, który powziął wiadomość o wypadku, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy. Nie ma tu więc mowy wyłącznie o nauczycielu bądź wyłącznie o pracowniku administracji i obsługi. Trzeba też zauważyć, że – jak mówi art. 2091 § 1 Kodeksu pracy – pracodawca jest zobowiązany zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy. Wyznaczenie takie nie będzie możliwe bez uprzedniego przeszkolenia pracownika. 

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Do obowiązkowych należą też szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, wymagane przez przepisy Kodeksu pracy, który w art. 94 pkt 4 wskazuje, że pracodawca jest zobowiązany zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2017 r. (I PK 146/16), stosownie do którego:

„(…) obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mają charakter bezwarunkowy w tym sensie, że obciążają pracodawcę niezależnie od sposobu spełniania świadczenia przez pracownika i dlatego pracodawca nie może się uwolnić od odpowiedzialności za ich naruszenie zgłoszeniem zarzutu, że również pracownik nie dopełnił obowiązków z zakresu BHP. Ewentualne zaniedbania pracodawcy w odniesieniu do realizacji obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznego stanowiska pracy uzasadniają pociągnięcie pracodawcy do odpowiedzialności na zasadzie winy”.

Z kolei Sąd Apelacyjny w Poznaniu stwierdził w Wyroku z dnia 3 grudnia 2015 r. (III APa 11/15), że: