Bywają dni pełne zabaw, które przynoszą moc wrażeń. Nierzadko ich intensywność sprawia, że musimy uciąć sobie popołudniową drzemkę, aby zregenerować siły i móc bawić się dalej, gromadząc przy tym nowe doświadczenia. W marcu obchodzimy Dzień Snu, który będzie świetną okazją do tego, aby zastanowić się przez chwilę nad jego rolą w życiu każdego człowieka.
Cele główne:
- profilaktyka zdrowotna,
- budowanie zdrowych nawyków – sen,
- nauka uważności i dostrzegania potrzeb organizmu,
- selekcjonowanie informacji,
- nauka odpoczynku i relaksu,
- grupowe działania twórcze,
- rozwijanie wyobraźni.
Cele szczegółowe:
- uczestnictwo w pogawędkach na temat snu oraz zdrowych nawyków,
- zapoznanie ze zwierzętami zapadającymi w zimowy sen,
- uczestnictwo w zabawach skojarzeniowych,
- szukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego potrzebny jest sen?,
- klasyfikowanie sposobów na polepszenie jakości snu,
- tworzenie podziału na dobre i złe działania dla zdrowia,
- opowiadanie o wieczornych rytuałach,
- tworzenie listy ze sposobami na dobre spanie,
- wymyślanie wspólnej kołysanki,
- ilustrowanie własnego snu,
- udział we wspólnym relaksie i odpoczynku.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Materiały dydaktyczne:
- miękkie poduszki, koce, materace, kołderki, fotografie zwierząt zapadających w zimowy sen, karton z przedmiotami (m.in. baterie, linijka, książka, tarcza), ilustracje przedstawiające różne działania, które mogą wpłynąć na polepszenie/pogorszenie komfortu snu, markery, brystol, kredki, karta pracy, książka „do snu”.
Sen – obecny w życiu istot żywych
Każdego dnia czeka na dzieci bardzo dużo wyzwań. Świat otwiera przed nimi drzwi do wielu ciekawych tajemnic oraz niesamowitych przygód. Z racji tego, że ich mózg cały czas się rozwija, doznają mocnych bodźców. Niesamowitość skryta w otoczeniu przekazywana jest im za pomocą wszystkich zmysłów i bywa tak intensywna, że nierzadko oszołomiony doznaniami przedszkolak ucina sobie po południu krótką drzemkę. Dzieci nie zawsze lubią wieczorne rytuały i gdy nadchodzi pora zasypiania, uruchamiają nowe pokłady energii, nie chcąc rezygnować z zabawy. Ważne zatem, aby od najmłodszych lat uświadamiać im, że sen to potrzeba naszego organizmu, to konieczny czas regeneracji, którego doświadcza każdy człowiek bez względu na wiek. To element budulcowy naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia.