STAN PRAWNY NA 13 GRUDNIA 2024
Ustawa o doręczeniach elektronicznych wprowadza obowiązek stosowania e-doręczeń. Poradnie będą zobowiązane stosować przepisy Ustawy w zakresie doręczania korespondencji od 1 stycznia 2025 r. Jest to termin obejmujący samorządowe poradnie. Czy dotyczy to również placówek niepublicznych?
Podmioty niepubliczne
Zgodnie z art. 8 Ustawy podmiot publiczny jest zobowiązany do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Należy więc ustalić, jakie podmioty Ustawa traktuje jako podmioty publiczne. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 tego aktu przez podmiot publiczny należy rozumieć:
- jednostkę sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,
- inne niż określone w lit. a państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej,
- inne niż określone w lit. a osoby prawne utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, niemające charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie oraz w lit. a i b, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio albo pośrednio przez inny podmiot:
- finansują je w ponad 50 proc. lub
- posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub
- sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub
- mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego;
- związki podmiotów, o których mowa w lit. a–c, jeżeli realizują zadania publiczne,
- komornika sądowego.
Odwołując się do treści art. 9 pkt 3 Ustawy o finansach publicznych, można ustalić, że do sektora finansów publicznych należą jednostki budżetowe. Jest to forma organizacyjno-prawna, w której prowadzone są samorządowe jednostki oświatowe, co wynika z kolei z art. 4 ust. 1 Ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, w myśl którego przedszkola, szkoły, poradnie i placówki zakładane i prowadzone przez ministrów i jednostki samorządu terytorialnego są jednostkami budżetowymi. W tej formie organizacyjno-prawnej prowadzone są też poradnie samorządowe.
Niepubliczne szkoły, przedszkola, poradnie i pozostałe niepubliczne placówki nie są jednak jednostkami budżetowymi, zasady ich gospodarki finansowej określa bowiem organ prowadzący. Nie należą do sektora finansów publicznych, a więc nie są też jednostkami publicznymi w rozumieniu przywołanej definicji Ustawy o doręczeniach elektronicznych. Nie są w związku z tym zobowiązane do stosowania jej regulacji, co potwierdza również treść art. 9 tej Ustawy, który mówi, że do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego są zobowiązani:
- adwokat wykonujący zawód,
- radca prawny wykonujący zawód,
- doradca podatkowy wykonujący zawód,
- doradca restrukturyzacyjny wykonujący zawód,
- rzecznik patentowy wykonujący zawód,
- notariusz wykonujący zawód,
- podmiot niepubliczny wpisany do rejestru przedsiębiorców, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym,
- podmiot niepubliczny wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, o której mowa w art. 2 Ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.