Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 7 GRUDNIA 2023

Ile może wynieść maksymalne wynagrodzenie dyrektora przedszkola niepublicznego wypłacane z dotacji gminnej? Od czego zależy jego wysokość? Jak obliczyć wysokość tego wynagrodzenia dla poszczególnych przypadków? W obowiązujących obecnie przepisach pojawiają się niekiedy pewne niejasności. W niniejszym artykule postaramy się rzucić nieco światła na niektóre istotne kwestie.

Wysokość wynagrodzenia, jakie mogą pobierać dyrektor niepublicznego przedszkola lub osoba prowadząca pełniąca jednocześnie funkcję dyrektora, uzależniona jest od tego, czy placówka pobiera pełną dotację, czy też dotację częściową. Zdecydowana większość placówek niepublicznych otrzymuje tę drugą, na podstawie art. 17 ust. 3 Ustawy z dnia 27 października 2017 r.  o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z którym dotacja dla dzieci zdrowych, bez specjalnych potrzeb edukacyjnych, wynosi 75 proc. podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli. O dotacji pełnej w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji dla przedszkoli mówi z kolei art. 17 ust. 1 Ustawy, ale żeby ją uzyskać, należy spełnić kilka dodatkowych warunków, przystąpić do otwartego konkursu ofert organizowanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i zostać w tym konkursie wybranym. Taki konkurs jest jednak organizowany wyłącznie wtedy, gdy gmina nie może zapewnić miejsca we własnych przedszkolach wszystkim chętnym, przy czym podkreślić należy, że każde dziecko mieszkające na terenie danej gminy, mające trzy lata i więcej, musi mieć to miejsce zagwarantowane. Jeżeli więc miejsca w gminnych przedszkolach brakuje, to gmina może wypełnić braki miejscami oferowanymi przez przedszkole niepubliczne, które zostało wybrane w konkursie ofert.

Dodatkowe warunki, jakie musi spełnić taka placówka, to m.in. pobieranie opłat za korzystanie z usług przedszkola w wysokości nie wyższej niż ustalona dla przedszkoli gminnych, czyli w praktyce nie wyższej niż 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę wykraczającą poza pięciogodzinny czas zajęć bezpłatnych. Z punktu widzenia rodzica płatna jest z reguły szósta godzina pobytu dziecka w przedszkolu. Oznacza to, że wysokość czesnego pobieranego od rodziców nie jest wysoka, a to z kolei ogranicza znacznie możliwość wypłaty dyrektorowi wysokiego wynagrodzenia. Dlatego sprowadza się ono z reguły do wynagrodzenia opłacanego z wyższej dotacji, którego wysokości, określanej ustawą, nie można przekroczyć. 

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a i aa Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dotacje otrzymywane przez przedszkole niepubliczne z gminy mogą być wykorzystane na: