STAN PRAWNY NA 7 GRUDNIA 2023
Ustawodawca wyróżnia dwa rodzaje szkoleń: wstępne i okresowe. Przewiduje także różne formy ich realizacji. Część z nich może odbyć się elektronicznie, czyli w formie e-learningu. Głównym sposobem przekazywania wiedzy w tej formie jest internet, a niezbędnym narzędziem – komputer.
Ustawodawca w art. 2373 Kodeksu pracy (dalej k.p.) wprowadził wobec pracowników zakaz dopuszczenia do pracy, do której nie posiadają oni m.in. odpowiednich kwalifikacji, a także dostatecznej znajomości przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Za dopuszczenie pracownika do pracy odpowiedzialny jest pracodawca, zatem to on obowiązany jest do zapewnienia mu odpowiedniego przeszkolenia w tym zakresie. Przeszkolenie to nie wystarcza tylko przed rozpoczęciem pracy, bowiem ustawodawca zaznacza, że pracodawca odpowiada także za prowadzenie wobec pracownika okresowych szkoleń BHP.
Ustawodawca wyróżnia dwa rodzaje szkoleń: wstępne i okresowe. Przewiduje także różne formy ich realizacji. Część z nich może odbyć się elektronicznie, czyli w formie e-learningu. Głównym sposobem przekazywania wiedzy w tej formie jest internet, a niezbędnym narzędziem – komputer.
Wyjątek od reguły
Artykuł 2373 § 2 k.p. wskazuje, kiedy nie jest wymagane szkolenie pracownika przed dopuszczeniem go do pracy. Chodzi o sytuację, w którejpracownik podejmuje pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę. Art. 2373 § 22 k.p. wprowadza jednak zasadę, że „szkolenie okresowe pracownika, o którym mowa w § 2, nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1, wynika, że jest to konieczne”. Kwestii tej dotyczy także 2373 § 23 k.p.: „w przypadku gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajdzie się w grupie działalności, dla której zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, pracodawca jest obowiązany przeprowadzić szkolenie okresowe pracownika, o którym mowa w § 22, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka”.
Przepisy określają więc szczegółowo, kiedy pracodawca może takiego szkolenia nie przeprowadzać, a kiedy jednak takie szkolenie pracownik musi odbyć. Szkolenie BHP nie jest jedynie formalnym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa, ale powinno stanowić istotny element przygotowania pracownika do bezpiecznego wykonywania pracy.
Kiedy szkolenie BHP może odbyć się w formie elektronicznej, a kiedy nie?
Odpowiadając na powyższe pytanie, można zacząć od szkoleń wstępnych, w odniesieniu do których należy zaznaczyć, że nie mogą się one odbyć w formie elektronicznej. Ustawodawca zastrzegł dla nich formę instruktażu, a ten opiera się na bezpośrednim kontakcie osoby szkolącej i szkolonej. Można więc wnioskować, że elektroniczne szkolenia BHP dotyczątylko szkoleń okresowych. Owszem, ale nie wszystkich. Dla szkoleń okresowych wskazane są następujące formy:
- kurs,
- seminarium,
- samokształcenie kierowane.